VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jmenování ředitele školy doprovází i kritika

Jindřichův Hradec -Ředitelem 2. základní školy je od prvního únorového dne Jaromír Sváček

3.2.2012 12
SDÍLEJ:

Jaromír Sváček v ředitelně 2. základní školy v J. Hradci.Foto: Deník/ Adam Hudec

Od středy má 2. základní škola v Jindřichově Hradci nového ředitele. Stal se jím Jaromír Sváček, který vítězně vzešel z osmi přihlášených kandidátů. O jeho jmenování do funkce rozhodli na svém jednání v minulém týdnu městští radní.

Konkurzní komise, ve které figurovali zástupci vedení města, školské rady, městského odboru školství a kraje, nejprve na základě osmi přihlášek vybrala trojici nejvhodnějších kandidátů, kteří potom postoupili do dalšího kola výběrového řízení. Jeden z osmičky kvalifikovaných kandidátů odstoupil.
Jak uvedl hradecký místostarosta Bohumil Komínek, komise na základě přihlášky, řízeného pohovoru, předložené zpracované koncepce rozvoje základní školy a dosavadního působení uchazečů v oblasti školství posuzovala komise vyhodnotila vhodnost uchazečů pro výkon funkce ředitele. „Jaromír Sváček se ředitelem oficiálně stal od prvního únorového dne, a to na dobu určitou, konkrétně na období šesti let,“ vysvětlil místostarosta Komínek.

Tuto skutečnost má na svědomí změna školského zákona, kterou nedávno potvrdili poslanci. Podle ní bude totiž možné už v letošním roce vypsat konkurz na ta místa, kde bude ke konci měsíce července ředitel ve funkci déle než šest let.

Sváček, který na 3. základní škole v Jindřichově Hradci vyučoval děti v páté třídě a tělesnou výchovu na druhém stupni, ve stručnosti přiblížil svou koncepci rozvoje, kterou předložil konkurzní komisi. „Předkládal jsem konkrétní návrhy na rozvoj školy. Je nepochybně faktem, že 2. základní škola funguje a fungovala dobře. Rád bych pokračoval v renomé, které zde nastavil předchozí ředitel Jiří Vodáček,“ uvedl Sváček s tím, že jedním z jeho cílů je zajistit spokojenost jak žáků školy, tak i jejich rodičů.

„Samozřejmě se budu zaměřovat i na stabilizování pedagogického sboru a snižování fluktuace zaměstnanců. Rád bych pokračoval i v dalším vzdělávání pedagogických pracovníků školy. Je asi jasné, že mnoho věcí záleží také na dohodě se zřizovatelem školy, tedy městem,“ podotkl Jaromír Sváček.
Jmenování nového ředitele do funkce se neobešlo bez kritických hlasů čtenářů.

V jednom dopise, který se počátkem tohoto týdne objevil v redakční schránce Jindřichohradeckého deníku, obviňuje podepsaná Eliška Pokorná čelní představitele hradecké radnice z nekorektního jednání, doprovázejícího konkurzní řízení právě na místo nového ředitele školy. Její dopis naleznete otištěný níže na této straně. Reagoval na něj starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka: „Velmi rád bych věc paní Pokorné vysvětlil osobně, ale neuvedla svoji adresu, popřípadě jiný kontakt a není uvedena ani mezi obyvateli Jindřichova Hradce.“

Dopis Elišky Pokorné:

Vážená redakce, obracím se na vás, neboť je mi smutno z toho, co se v našem městě děje. Když si vzpomenu, s jakými nadějemi jsme očekávali změny po posledních komunálních volbách! Dnes mám však pocit, že za líbivými střípky, kterými se snaží vedení města zapůsobit na naše spoluobčany, se skrývají mnohem horší skutky, které jistě budou mít dopad na budoucnost Jindřichova Hradce.

Děsí mne, jakou formou a za jakých okolností probíhají konkurzní řízení na důležitých postech v našem městě. Lze je vůbec nazývat konkurzními? Po právní stránce jistě nelze postupu nic vytknout, ale začínám mít pocit, že se spíše jedná o politické čistky našich čelních představitelů města. Zdá se mi, že jde o hledání způsobů, jak se zbavit nepohodlných lidí, kteří odmítají jen přikyvovat..Vezměte si jako příklad konkurz na ředitele 2. základní školy, který proběhl nedávno. Přiznám se, že mi na této škole velmi záleží, neboť jsem před pár lety byla sama žákyní této školy a dnes jí navštěvují děti mých příbuzných. Ráda se zúčastňuji nejrůznějších akcí této školy a pozoruji dění v ní. Nechci psát o politováníhodných okolnostech, pro které byl vyhlášen konkurz, ale o formě, kterou proběhl. Nerozumím totiž tomu, proč se ze zákona veřejné informace zatajují a zdá se mi, že zcela úmyslně se pak uveřejňují jen v takovém znění, ve kterém se čelním představitelům našeho města hodí.

Proč jsme se v novinách dozvěděli jen to, že z konkurzu byli doporučeni Radě města tři kandidáti, ze kterých si Rada vybrala nového ředitele? Proč se nepíše o tom, že konkurz vyhrála současná zástupkyně školy, která mimochodem vedla bez chybičky školu téměř celé první pololetí a jistě tak prokázala dostatečné schopnosti k výkonu této funkce? Proč se veřejnost nedozvěděla o tom, že Radou zvolený kandidát se umístil až o šest příček níže než vítězná kandidátka? Proč se zatajuje skutečnost, že na stejné příčce s ním se umístil i další uchazeč, který je v současné době schopným a zkušeným ředitelem jiné, mimohradecké, školy? Z jakého důvodu se tedy Rada města rozhodla pro uchazeče, který nemá žádnou zkušenost s vedením školy? Nechci zde napadat nového pana ředitele, který je nejspíše v celé kauze nevinný, ale ráda bych znala skutečné důvody, pro které dala Rada města přednost tomuto kandidátovi! Nejedná se o další výběr „pohodlného“ kandidáta, který bude dostatečně loajální k názorům a postupům vedení města? Jaká bude budoucnost této školy? Nebo se výběr uskutečnil ve smyslu výroku, který pan místostarosta řekl již na prosincovém zasedání sdružení rodičů školy, že totiž vést tuto školu může jen ředitel, ne ředitelka? V té době nebyli ještě ani známí kandidáti do konkurzu! Nebo se jedná o diskriminaci žen v mužském složení naší Rady města? Ostatně je veřejně známou informací, že ani pan starosta se netají tím, že ředitelem knihovny by měl být muž! Mají naši čelní představitelé města problémy s ženami a nebo se ženy zase dostávají na nižší příčku společenského žebříčku? A netvrdil pan místostarosta v nedávném rozhovoru, že funkcí se budou ujímat vítězové konkurzů?

Myslím si, že je velmi smutné a dokonce v jistém slova smyslu i alarmující, jak nás vedení města vodí za nos! Necháme to tak? Budeme přikyvovat?
Ptáte se, odkud mám všechny tyto informace? Odpovím v duchu dnešního tisku: „Z důvěryhodných zdrojů!“ Každý přeci máme nějakého známého a Hradec je malé město…

Eliška Pokorná
Reakce starosty Jindřichova Hradce Stanislava Mrvky:

Na emotivní dopis čtenářky se dá samozřejmě reagovat různě, ale já se zdržím všech osobních názorů. Minulý rok totiž ukázal, že v JindřichověHradci se mediální masáž stala jakýmsi nástrojem, který se hodí, pokud se nepodaří prosadit zrovna můj vlastní názor. Jako příklad mohu uvést mediální rozruch kolem 4. ZŠ. Včera jsem byl na této škole při zápisu nových žáků a rozhodně si nemyslím, že by tato škola byla horší, než ty ostatní. Stejný případ byl při přípravě územního plánu. Dneska je to dokonce tak daleko, že zastupitelé, kteří jej odmítli podpořit, prohlašují, že jeho neschválení byla chyba. A další otázku, kterou si v takovémto případě vždy kladu: „Je to názor úzké zainteresované skupiny, nebo názor 23 000 obyvatel Hradce?“ Velmi mě mrzí názor čtenářky, že vedení radnice zklamalo její důvěru. My jsme však vždy říkali, že nebudeme klientelismus (zájem úzké skupiny lidí) podporovat, ale budeme se snažit dodržovat zákony.

Sama čtenářka uvádí, že i v tomto případě nedošlo k žádnému pochybení ze strany zákona a že nejvhodnější kandidát byl vybrán ze třech navržených uchazečů. A pokud jsem správně zaregistroval zásady, tak pouhé bodování je sice hezké (nepřesná formulace čtenářky o pořadí), ale existují i jiná kritéria jako je například vize rozvoje školy, změna tam, kde to není dokonalé atd. Bylo by možná také dobré od paní Pokorné specifikovat, co myslí vedením města. Starostu, místostarosty, Radu, nebo Zastupitelstvo. Vedení města nelze zaměňovat s orgány města, neboť každý z nich má zákonem stanoveny své kompetence a odpovědnost.

Rozhodování je vždy v takovémto případě výsledkem hlasování a v mnoha případech, tak jak se to nelíbí paní Pokorné, se to příště nemusí líbit třeba mně. Každý má totiž pouze jeden hlas. V těchto dnech se hlasuje o řediteli knihovny, je vypsané řízení na ředitele společnosti Mihos a výsledky budou takové, jak budou jednotliví členové Rady hlasovat.

Ale právě proto, že má každý pouze jeden hlas, tak platí zásady většinového názoru. To je to podivné slovo zastupitelská demokracie. Chtěl bych jen podotknout, že Rada města si pro konkurzní řízení volí vždy komisi, která je doporučujícím orgánem. Navržené pořadí uchazečů má pro zřizovatele pouze doporučující charakter a v kompetenci zřizovatele je jmenovat kteréhokoliv účastníka konkurzního řízení. Já sám osobně bych si nikdy nedovolil někoho podezřívat z klientelismu, pokud na to nemám důkaz. Velmi zajímavá pasáž v dopise paní Pokorné je o získávání informací z důvěryhodných zdrojů.

Nikdy se nesnížím k tomu, abych populisticky říkal to já ne, to ti ostatní. Pokud někdo takovéto návyky má, je to jeho morální problém. Jak jsem již uvedl, většinové rozhodnutí Rady respektuji a myslím si, že by byla minimálně lidská slušnost dát vybranému kandidátovi možnost, aby ukázal, jak si ve funkci ředitele povede. Velmi rád bych to paní Pokorné vysvětlil osobně, ale neuvedla svoji adresu, popřípadě jiný kontakt a není uvedena ani mezi obyvateli Jindřichova Hradce.

Stanislav Mrvka
starosta J. Hradce

Autor: Adam Hudec

3.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 18 000 Kč

Svářeči svářeči. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Dělnická 413, Dačice;, Bystřická 228, Kunžak;, svařování dílů ocelových konstrukcí; min. vyučení; pracovní poměr na dobu neurčitou; dvousměnný provoz; příspěvek na stravné;. Pracoviště: Pkd, s.r.o., Dělnická, č.p. 413, 380 01 Dačice. Informace: Renata Benešová, +420 384 401 312,602 122 990.

Gastronomie - Gastronomie Barman, výčepní 14 000 Kč

Barmani barman, barmanka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: praxe výhodou;, znalost AJ a NJ na komunikativní úrovni výhodou; pracovní doba turnusová - 14:00-22:00 hod. (včetně sobot a nedělí) - týden práce, týden volno; sleva na služby v místě práce;, ŽIVOTOPISY ZASÍLEJTE na e-mail: sportcentrumdacice@seznam.cz; informace na tel. 603783308-VOLAT PO 13.00 HOD.. Pracoviště: Sportcentrum na skále s.r.o., Jemnická, č.p. 305, 380 01 Dačice. Informace: Andrea Stehlíková, +420 603 783 308,384 971 440.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 35 000 Kč

Ostatní lékaři specialisté Lékař výjezdové skupiny ZZS. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 55000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Máme zájem o uchazeče se specializovanou způsobilostí v oboru urgentní medicína, popř. anesteziologie a intenzivní medicína, chirurgie, kardiologie, neurologie, traumatologie, vnitřní lékařství, všeobecné praktické lékařství. , Nabízíme , - plat dle platných právních předpisů - 13. nebo 14. platová třída (nařízení vlády č.564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, příloha č. 8), , - osobní příplatek, příplatek člena výjezdové skupiny ZZS, , - režimové příplatky - za práci v sobotu, neděli a ve svátek, za noční práci, , - proplacení přesčasové práce včetně zákonných příplatků, , - 5 týdnů dovolené + 1 týden dodatkové dovolené, , - příspěvek na penzijní spoření nebo na životní pojištění, dotované stravenky, , - podporu v odborném vzdělávání. , Umožňujeme a podporujeme , - přípravu na atestaci z urgentní medicíny, , - klinické dny a stáže na jiných pracovištích (popř. práci tamtéž na částečný úvazek). , Akceptujeme i jiný smluvní vztah než pracovní poměr (např. dohodu o pracovní činnosti). Zahájení pracovní činnosti dle dohody. Pro výkon této práce je nutný dobrý zdravotní stav. , Máte-li zájem o seberealizaci při náročné a vysoce zodpovědné práci v motivujícím prostředí s vysokou pracovní samostatností, rádi se s Vámi setkáme v našem týmu! , Na níže uvedenou adresu nebo email prosím zašlete: , - doprovodný (motivační) dopis a strukturovaný životopis s přehledem dosavadní praxe, , - souhlas s nakládáním s poskytnutými osobními údaji, viz. text: , "Souhlasím, aby Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje zpracovávala mé osobní údaje pro účely získání zaměstnání v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů, a to až do odvolání písemnou formou. Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy v souvislosti s přístupem k informacím a jejich ochraně podle § 12 a § 21 zákona č. 101/2000 Sb. ve znění pozdějších předpisů." , Adresa: , Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje , Personální oddělení , B. Němcové 1931/6 , 370 01 České Budějovice , , Bližší informace Vám sdělí ředitel ZZS JčK MUDr. Marek Slabý, MBA , tel. 606 737 567, e-mail slabym@zzsjck.cz. Pracoviště: Zdravotnická záchranná služba jihočeského kraje - 001, Vídeňská, č.p. 508, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Marcela Kubešová, +420 725 920 653,387 762 321.

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 15 000 Kč

Strojírenští technici kontroly kvality, laboranti Kontrolor kvality. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, - střední odborné vzdělání s maturitou; znalost práce s měřidly; znalost práce na PC; dobrý zdravotní stav (práce v riziku hluku, třísměnný provoz);, Popis práce: , - kontrola výrobků dle zadaných požadavků (rozměry, vzhled, funkčnost apod.); vedení záznamů o provedených kontrolách; seřízení kamer pro optickou kontrolu výrobků; odběr a archivace vzorků; odstavení nevyhovujících výrobků; spolupráce s ostatními útvary na řešení vzniklých problémů;, Nabízíme:, - týden dovolené navíc (celkem 5 týdnů); 13. plat; závodní stravování; firemní benefity; , Máte-li zájem o uvedenou pozici, zašlete Váš životopis k rukám ing. Lukáše Chládka, na adresu: l.chladek@tecnocapclosures.com. Připojte prosím Váš souhlas se zpracováním osobních údajů dle zákona č.101/2000 Sb. Pokud Vás nebudeme kontaktovat do 14 dnů, dali jsme přednost jiným uchazečům.. Pracoviště: Tecnocap s.r.o., 378 53 Strmilov. Informace: Lukáš Chládek, +420 384 373 164,720 934 647.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté ČEZ Motoru prohráli pátý duel s Kladnem 2:5 a sezona pro ně skončila.
11

Motor v semifinále prohrál s Kladnem počtvrté a extraligový sen se rozplynul

Hromadné venčení psů na prachatickém Velkém náměstí.
26

Pejskaři v Prachaticích venčili své mazlíčky na podporu Marleyho

Školáci soupeřili v basketbalu i vybíjené

Jindřichohradecko – Školní mládež na Jindřichohradecku absolvovala okresní kola v basketbalu a vybíjené.

Štěně Marley se zotavuje, čeká ho ale reoperace tlapky

Prachatice - Štěně Marley, jehož týrání má na svědomí jeho čtyřiadvacetiletý majitel je stále v péči vimperské veterinární ordinace. V úterý po čtvrté hodině ošetřující lékaři vydali zprávu, že je pejsek je stabilizovaný a zotavuje se z mnohočetných pohmožděnin.

OBRAZEM: V Lomnici vynesli smrtku z města

Lomnice nad Lužnicí - Se zimou už se rozloučili také v Lomnici nad Lužnicí.

Mladým třeboňským veslařům se v Olomouci dařilo

Olomouc - Výborně si v závěrečném podniku „Zimního poháru mládeže“ počínali mladí veslaři Jiskry Třeboň.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT