To byla reakce na náš dotaz, zda by se měla Česká republika v zahraničí prezentovat pod názvem z dílny ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka jako Czechia.
S nadsázkou to shrnul například Václav Jaroš z Dobrotína. „Už za krále Klacka to byla Bohemia, a co chudáci Moravané a Slezané? Takže za mě – pitomost!"
Souhlasí s ním i Vlastimil Skuhra z Nové Olešné. „Je to katastrofa! Česko, Morava a Slezsko je přeci Česká republika a žádná Czechia. To bude zas ostuda," zmínil s tím, že nejhorší je, že se to dostalo už i do Ameriky.
To potvrdila i Hradečačka Eliška Felcmanová Robins, která nyní žije ve státu Maryland. „Bohužel, v USA už z toho dělají Chechnya. Já vždy říkám, že jsem z Czech Republic a v tom budu pokračovat. Pokud mi někdo řekne Czechia, tak ho opravím," uvedla.
Pavel Mikulík z Českých Budějovic rovněž hovořil o tom, že v názvu už jen chybí „n" – Czechina. „Za mě ani jedno. Správně je Česka republika," upřesnil.
Také Tereza Ludvíková Kandlová z Jindřichova Hradce je proti názvu Czechia: „Ne, zní to jako levná čínská polévka."
Kupříkladu Zdenka Plicková z Českého Rudolce přidala také odmítavý postoj. „Copak je na názvu Česká republika špatného? Nebo už nejsme Res Publica – věc veřejná?" ptá se.
To Lenka Kozlová z Prahy patří ke dvěma diskutujícím, kterým se Czechia naopak líbí. „Proč ne? I jiné státy někdy používají kratší, jednoslovný název," reagovala.
Další zhruba dvacítka diskusních příspěvků facebookových fanoušků byla negativní.
Obdobný byl i výsledek ankety čtenářů na webu Jindřichohradeckého deníku, kde se 93 procent návštěvníků stránek jednoznačně vyjádřilo: ne.