V nižších polohách Jindřichohradecka už mají zemědělci pohnojenou řepku a ozimy, jinde sejí mák a začínají s pšenicí.

Jak uvedl předseda Zemědělského družstva Kunžak Jan Hanzal, na výše položené oblasti, jako je právě například Kunžacko, je ještě čas. „Něco málo jsme přihnojili řepek a ozimů, ale teď je mokro, takže nezbývá, než čekat. U nás převažují roky, kdy jsme v březnu vůbec nic nezaseli. Těžko ale prognózovat, jak vše dopadne, to závisí na dalším vývoji počasí,“ uvedl.

Řádění prasat

Pokračoval v tom smyslu, že ozimé plodiny tentokrát nepoznamenala zima, která byla mírná, ale hlavně divoká prasata. „Část ozimů je silně poškozená, a také louky. Někde je to zoufalý pohled,“ dodal Hanzal.
V nižších polohách Dačicka jsou podle předsedy Zemědělského družstva Budíškovice Jana Koutného o něco dál: „Kdyby nepršelo, tak určitě jedeme, ale teď se do polí nedá a musíme pár dní počkat. Řepky už máme přihnojené a část ozimů také. V okolí už se začal sít mák, který my nepěstujeme, a někde i jarní pšenice.“ Podle jeho slov mírná zima tentokrát ani nezaúřadovala v ozimech.

Na jarní práce se připravují i zahrádkáři a drobní záhumenkáři. „Už celý týden se lidé ptají po sekačkách, ale zájem je i o stroje na přípravu půdy a usnadnění práce, které jsou cenově už dostupnější. Také je poptávka po malotraktorech,“ sdělil na adresu nástupu jara prodavač jindřichohradecké prodejny Hobby se zahradní technikou Josef Böhm.