Řada šoférů je ale z nového zákona nešťastná.
„Nehodu si přece lehce vyřešíme sami, zvlášť když její viník bude agresivnější nátury a k tomu ještě namazaný, to to půjde jak po másle, hlavně, že škoda nebude přes sto tisíc korun,“ zlobí se na novinku řidič Jiří Sekyra.
A právě na samotné odhady škod po bouračce se většina motoristů ani zdaleka necítí. „Myslím, že to je dobrá věc. Když se dva jenom ťuknou, proč hned k tomu volat policii, to je zbytečné. Ale na druhou stranu, když jsem bourala s naší fabií, tak jsem si myslel, že mě to bude stát něco přes dvacet tisíc. No a stálo to čtyřicet sedm, ten odhad je šílený,“ krčí rameny osmadvacetiletá Romana Bosá.
Ani samotní policisté si zatím nevšimli, že by si lidé nový zákon vryli pod kůži.
„Zatím nemůžeme jednoznačně říci, jestli nás volají řidiči k nehodám méně. Na to je ještě moc brzy. Ale je možné, že ke konci měsíce můžeme mírný pokles očekávat,“ uvedla krajská policejní mluvčí Jana Kameníková. „Zatím nás stále občané k nehodám volají. Jednak nemají ještě vžitou novelu zákona a jednak, to hlavně, se bojí technického odhadu škody,“ dodala Kameníková.
Odpůrci novinky argumentují také tím, že když si lidé budou řadu nehod řešit sami, policii unikne hodně podnapilých řidičů.
„Z toho ale strach nemáme. Děláme dostatek silničních kontrol, kterými zjišťujeme, jestli řidiči nepožívají alkohol a neberou omamné látky,“ uzavřela Kameníková.