„Mistrovství se konají každoročně, ale v posledních letech jim chybí ono svaté nadšení. Myslím si, že jej najdu tady v Jindřichově Hradci,“ uvedla Hana Babčanová, někdejší mistryně republiky v akrobatickém létání, pilotka ČSA a také jedna z poměrně úzké skupiny republikových rozhodčích pro tento druh leteckého sportu.

Podle jejího sdělení má již akce takzvaně požehnání od vedení Aeroklubu České republiky a nyní je vše ve stádiu hledání partnerů, sponzorů a organizačního zajištění.

Podle oficiálního vyjádření organizátorů je smyslem nejen přiblížení letecké akrobacie široké veřejnosti, ale také vytvoření nové soutěže, kterou budou moci hodnotit diváci. „Chceme vrátit letecké akrobacii prestiž a popularitu, které se tento sport dříve těšil,“ přiblížila Hana Babčanová.

Podle prozatímního pracovního scénáře by v prvních třech dnech mělo probíhat mistrovství v letecké akrobacii pro motorové letouny podle platných pravidel. Předpokládá se účast 30 až 50 pilotů, a to i s mezinárodní účastí.

Poslední den by se pak uskutečnil první ročník zcela nové soutěže, do níž by byli zapojeni hlavně diváci. „Závodníci by předvedli v omezeném čase a prostoru jednoho kilometru krychlového co nejvíce výkrutů. Diváci by díky kameře v letadle a projekci na velkoplošné obrazovce mohli sledovat jejich pocity za letu. Ihned po přistání by pak byli podrobeni rozhovoru s moderátorem a diváci sami by rozhodli o šestici postupujících do dalšího kola. Jejich sestavu pak bude hodnotit porota sestavená ze zástupců města, sponzorů a dalších, k výkonům se budou vyjadřovat profesionální rozhodčí,“ vysvětlila svou vizi Babčanová.

Ze závodů by tak vzešel jak Mistr České republiky, tak také vítěz zmíněné divácké soutěže. Divácké hlasovací lístky mají být slosovatelné a výherce bude mít možnost se na závěr odpoledne proletět „hlavou dolů“ s vítězem soutěže. V areálu letiště bude připraven také bohatý doprovodný program, a to jak pro diváky, tak piloty a rovněž jejich doprovod. Vše je ale zatím na začátku a v jednání.