„Ta byla podle mě abnormální. Bylo skvělé počasí. Letos je to jako na houpačce, ale je to v podstatě takové to normální léto srovnatelné s jinými, krom loňska," míní vedoucí dačického koupalištěMojmír Holec.

Ani u rybníku Svět na třeboňské pláži Ostende v poslední době plno nebývá. „Zatím lidi odrazují předpovědi počasí, jak pořád hlásí bouřky, větrno, tak nechodí," říká tamní provozovatelKarel Kubica. Přitom voda je tam podle jeho slov jako téměř každé léto stále dobrá.

Není to tak ale všude. I přesto, že zatím nebyla příliš velká horka, začíná se kvalita vody zhoršovat. „V případě, že zaznamenáme zhoršení situace, dělá se měření kvality každý týden a aktuální výsledky okamžitě zveřejňujeme," informovala zástupkyně vedoucího obecné a komunální hygieny z Českých BudějovicHana Dufková.

Na Jindřichohradecku dochází k měření na rybnících Hejtman a Staňkovský, kde je podle výsledků kvalita vody v posledních týdnech zhoršená. „Pro citlivého jedince to může znamenat určitá rizika, která by měl před koupáním v takových lokalitách zvážit," radí Hana Dufková. V takových případech je mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů a po koupání se doporučuje osprchování čistou vodou. Podle aktuálního rozboru jsou překročeny limitní hodnoty ukazatelů sinice a chlorofyl-a.

Také v jindřichohradeckém Vajgaru se voda začíná zelenat. I tak se v něm ale lidé koupou. „Jsme sice trochu jako žáby, ale nám to nevadí," říkajíKarolína a Kristýna Pešlovy. „Jsme tady na dovolené, včera jsme všichni byli na dlouhé túře na kolech až v Rakousku a dneska proto odpočíváme," dodalaTereza Tomišková, která se s nimi přišla vykoupat na městskou plovárnu v Jindřichově Hradci.

I tady návštěvnost podle zástupce správce Miroslava Čulíka závisí na počasí i na akcích. „Přes den chodí hlavně rodiny s dětmi, party mladých a starší dámy. Často si půjčují loďku a večer se tu objevují sportovci. Ti si přijdou zahrát nohejbal nebo volejbal," vyjmenoval.

Kristýna Vašováz Nové Včelnice má o koupání jasno: „Lomy nebo pískovny to jistí." Shoduje se s ní i David Sekáč z Majdaleny, který stoprocentně dává přednost také pískovnám.

Petra Jouzová