VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K zápisu půjdou početně slabší ročníky

Jindřichohradecko - K zápisu do prvních tříd základních škol zamíří v příštích dnech stovky dětí po celém Jindřichohradecku. Například v Jindřichově Hradci jich však bude méně než loni.

14.1.2016
SDÍLEJ:

Zápis nanečisto v 4. základní školy v Jindřichově Hradci.Foto: Deník/ Petra Lejtnarová

„Předběžně u zápisů očekáváme 264 dětí. Letos jich bude méně než loni," potvrdila vedoucí jindřichohradeckého odboru školství Jitka Čechová. V loňském roce přišlo k zápisům v hradeckých školách 304 předškoláků.

Největší nápor se čeká v 2. a 3. základní škole. „ Mění se to každoročně podle toho, v jaké oblasti je právě víc dětí," vysvětlila Jitka Čechová. Někteří ředitelé tak podle ní mají i obavy, že bude dětí málo. „Jde o to, aby se podařilo všem naplnit třídy. Optimální kapacita by byla 25, 26 dětí na třídu. Věřím, že se to podaří," doufá vedoucí odboru školství.

Některé školy se snaží zaujmout rodiče již s předstihem, ať už na dnech otevřených dveří, nebo například pořádáním zápisů nanečisto. Tam si mohou děti vyzkoušet, jaké to je, plnit ve škole různé úkoly, ale zároveň se i seznámí s novým prostředím.

Již na podzim tuto akci uspořádali v 1. základní škole v Jindřichově Hradci. „Zúčastnilo se 35 dětí s rodiči. Během podzimu také pořádáme pro mateřské školy ukázkové hodiny anglického jazyka, práce s interaktivní tabuli, matematiky a tělesné výchovy," vyjmenoval ředitel Luděk Možíš.

Dětí bude ubývat i v budoucnu

Sám věří, že se třídy podaří v rozumném počtu naplnit. „Proti minulému roku propad určitě je. Když se podíváme na vývoj porodnosti, dalo se něco takového předpokládat a budeme se s tím muset nějak vyrovnat," upozornil na to, že nyní se do prvních tříd dostávají děti s rokem narození 2009 a 2010, kdy na Jindřichohradecku začalo docházet k poklesu porodnosti. Naproti tomu ročník 2008 byl na Jindřichohradecku velmi silný. V příštích letech by tak podle Luďka Možíše mohlo dojít i k tomu, že ne v každé škole by byly otevřené dvě první třídy, jak je tomu v současné době.

„Lepší variantou by bylo, kdyby zůstaly třídy dvě, i když slabší, ale to by nesměl fungovat normativní systém, financování podle žáků," míní. Menší počet žáků ve školách by podle Luďka Mojžíše zřejmě vedl i k personálním opatřením.

Naproti tomu v Třeboni takový pokles počtu dětí neočekávají. „Zatím podobné signály nemám, měli bychom otevřít dvě třídy v Třeboni a v Břilicích v naší malotřídce bude výuka jako vždy spojená i s dalšími ročníky," říká ředitel základní školy v Sokolské ulici v Třeboni Ivan Rokos. Dětí podle něho sice ubývá, ale protože do třeboňských škol dojíždějí i žáci z okolních obcí, velký propad prý nehrozí.

Do lavic se letos chystá také Sára Houbová. „Těším se na děti a zápisu se nebojím," dušuje se. Jak dodává maminka Věra Peňázová, nijak speciálně se na „den D" nechystají. „Účastnili jsme se akce poradny Hurá do školy, děláme také úkoly pro předškoláky, ale jen to, co ji baví," říká s úsměvem.

Podle učitelky prvního stupně Květoslavy Látalové si současní předškoláci, kteří se přišli podívat na zápis nanečisto do 4. základní školy v Jindřichově Hradci, vedou dobře. „Jsou šikovní, líbí se nám. Určitě je i dobře, že si to přišli vyzkoušet a u zápisu naostro budou třeba klidnější," míní pedagožka.

V září půjde do školy i šestiletá Anetka Hummelová. I proto se s rodiči na zápis nanečisto vypravila. „Chtěli jsme jí ukázat, jak vypadá škola, šatny, třídy, aby věděla, kam prvního září nastoupí," uvedla její maminka Lenka Jasanská.

U zápisu už byla Anetka loni, ale rodiče si nakonec předčasný nástup do školy rozmysleli. „Nástup do školy nám doporučili ve školce, že je Anetka šikovná. Ale narozeniny má až v září, takže by nastupovala ještě jako pětiletá. Nakonec jsme si to po poradě rozmysleli," říká maminka.

Odklad je často zbytečný

V jejich případě se tak nejednalo o běžný odklad, jaký dostávají děti věkově odpovídající nástupu do první třídy, ale které mají určité dílčí problémy se zvládnutím některých potřebných dovedností. Podle ředitelky 4. základní školy Jany Šperlové je v posledních letech odkladů někdy i zbytečně moc. „Často je to opravdu škoda. Když je dítě tělesně i psychicky připravené, pak přechod z mateřské do základní školy pro ně není takový šok, jak se mnozí rodiče mohou domnívat," vypověděla. Pokračovala, že právě ve věku šesti až osmi let je dítě velmi vnímavé vůči učení se novým věcem.

„Za jeden rok udělá ohromný pokrok a nerovnost mezi dětmi, které dělí jeden ročník, je veliká," upozorňuje s tím, že pokud je dítě zdravé a vychází z přirozeného prostředí, není odklad nutný. „Rozdíly se pak projevují třeba v páté šesté třídě, kdy nastupuje puberta a ve třídách se dělí skupinky, které si nerozumí," uvádí příklad. Mezi žáky může být i víc než roční věkový rozdíl, což je v tomto období znát. „Stejně tak potom v deváté třídě, kdy je některým už šestnáct let a potřebovali by jiný způsob výuky, víc specializace," vysvětluje úskalí, na která mnozí rodiče při úvahách o odkladu často nemyslí.

Nicméně jak Jana Šperlová dodává, jsou samozřejmě i děti, kterým odklad prospěje. „Ten rok jim pomůže dozrát, zklidnit se, zdokonalit motoriku nebo výslovnost," uzavřela.

Co by měly děti umět

K zápisu do první třídy ve školním roce 2016/2017 půjdou děti narozené od 1. září 2009 do 31. srpna 2010.

Předškoláci by již měli umět:

- správně vyslovovat všechny hlásky

- vypravovat jednoduchou pohádku, vyprávět o své rodině, o obrázku

- zazpívat písničku, říci básničku

- poznat barvy, zvířata, tvary

- vyjmenovat čísla od jedné do pěti, přidat, ubrat

- umět držet a bezpečně používat tužku, štětec a nůžky

- namalovat jednoduchý obrázek

- běžně užívat společenské návyky (pozdravit, poprosit, poděkovat, omluvit se)

- zvládat základní hygienické návyky (samostatně používat WC, umýt si ruce, vysmrkat se)

- samostatně se převléknout, zavázat si tkaničky, zapnout si knoflíky, zip

- umět vyslechnout pokyny a také je splnit

Co nejlépe seznámit rodiče se všemi úskalími vstupu do školy nebo případného odkladu se snaží například v dačických školkách. Před zápisy již několik let pořádají setkání rodičů předškoláků s učiteli ze školky i ze základní školy. „Využíváme je k tomu, abychom rodiče seznámili s kritérii školní zralosti, protože často mají zkreslené představy," upozornila ředitelka Hana Švarcová. Rodiče se tak dozví o rizikových faktorech, které je potřeba při posuzování zralosti dítěte brát v úvahu. „Jde o věk, především u červencových a srpnových dětí, dále sociální zralost, ale i výslovnost, která může znamenat jak sociální hendikep, tak problém při samotném učení," vyjmenovala některé oblasti. Zároveň však upozornila na to, že někdy jsou odklady rodiči požadovány zbytečně. „Myslí si, že by třeba dětem prodloužili to klidné období, ale tak to nefunguje. Pokud dítě zralé je, často je to pak ve školce už nebaví, protože potřebuje jiný způsob učení, jiné činnosti," říká ředitelka dačické mateřinky.

Kolik dětí nakonec k zápisům přijde a kolik jich bude žádat odklad docházky, to bude jasné v druhé polovině února.

Termín zápisu do 1. třídy pro školní rok 2016/2017 na Jindřichohradecku

Budeč 21. ledna od 13.30 do 16 hodin

České Velenice 1. - 4. února

Český Rudolec 28. ledna od 15 do 17 hodina

Dačice ZŠ Komenského a ZŠ Boženy Němcové 22. ledna od 13 do 17 hodin

Dačice Neulingerova 27. ledna od 8 do 14 hodin

Deštná 22. ledna od 12.30 do 16.30 hodin

Dešná 18. ledna od 12.30 hodin

Chlum u Třeboně 9. února od 13 do 15 hodin

Jarošov nad Nežárkou 28. ledna od 13 do 16 hodin

Jindřichův Hradec 1. - 6. ZŠ 26. ledna od 14 do 17.30 hodin

Jindřichův Hradec Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola 3. února od 9 do 15 hodin

Kardašova Řečice 22. ledna od 14 do 17 hodin

Kunžak 20. ledna

Lodhéřov 18. ledna od 14 do 17 hodin

Lomnice nad Lužnicí 3. února

Lužnice 4. února od 14 do 16 hodin

Majdalena 2. února od 15 do18 hodin

Nová Bystřice 28. ledna od 13 do 16.30 hodin

Nová Včelnice 27. ledna od 13 do 16 hodin.

Novosedly nad Nežárkou 4. února od 14.30 hodin

Plavsko 4. února od 16 hodin

Popelín 20. ledna od 14 do 15.30 hodin

Rapšach 25. ledna

Slavonice 27. ledna od 13 hodin

Staré Hobzí 15. ledna od 12.30 do 15.30 hodin

Staré Město pod Landštejnem 3. února od 13 do15 hodin

Strmilov 3. února

Studená 11. února od 14 do 16 hodin

Stráž nad Nežárkou 28. ledna od 13 do 17 hodin

Suchdol nad Lužnicí 10. února od 14 do 17 hodin

Třeboň ZŠ Na Sadech a ZŠ Sokolská 3. a 4. února od 14 do 17 hodin

Třeboň Základní škola praktická 3. února od 10 do 14 hodin

Petra Lejtnarová

Autor: Redakce

14.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V hradecké hale se konalo mistrovství republiky superveteránů a superseniorek.
35

Volejbaloví veteráni bojovali u Vajgaru o republikové tituly

Patricie Kryzanová se narodila 21. září Vendule Zdychyncové a Lubomíru Kryzanovi ze Slavonic. Měřila 50 centimetrů a vážila 3500 gramů.
5

Právě jsme se narodili: Pětice nových miminek

Karatistka Karolína Šlechtová vyhrála Ninja Cup

České Budějovice - V tělocvičně českobudějovické ZŠ Emy Destinnové se konalo III. kolo ligy talentů v karate s názvem „Ninja Cup“.

Hokejový obránce Zbyněk Michálek bude hrát ve Spartě, láká ho olympiáda

Jindřichův Hradec, Praha – Zvučnou posilu do své defenzivy získali hokejisté pražské Sparty. Jejich řady rozšíří 34letý obránce Zbyněk Michálek, který je odchovancem jindřichohradeckého hokeje.

Lidé zapomínají peníze v bankomatech

Jindřichův Hradec - Zhruba každé dva měsíce si někdo v Hradci vybere peníze, ale už si je neodnese.

Ve Staré Hlíně se lidé napojují na kanalizaci

Stará Hlína - Čistírna odpadních vod a splašková kanalizace ve Staré Hlíně byly předány k předčasnému užívání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení