Michnovské slavnosti podvacáté

Jindřichův Hradec - Slavnosti Adama Michny z Otradovic se již podvacáté konají o víkendu v Jindřichově Hradci. Dnes program zahájí ve 14 hodin procházka z náměstí Míru. Od 15.15 se pak v Muzeu Jindřichohradecka představí Chrámový sbor Adama Michny, Capella Ornamentata, Musice per Gaudium, Ritornello a folklorní soubor Barunka. Večer následují dva koncerty v kostele sv. Jana Křtitele a v Muzeu Jindřichohradecka. Nedělní dopoledne bude patřit procesí, které půjde z náměstí Míru do Proboštského kostela Nanebevzetí Panny Marie, kde bude sloužena mše.

Řemeslníci a Babouci na třeboňském náměstí

Třeboň - Oslavy svátku svatého Václava se v sobotu konají na třeboňském Masarykově náměstí.Od deseti hodin se zde mohou návštěvníci těšit na bohatý program. V 10.15 se představí třeboňští judisté, následovat budou ukázky řemesel a dřevosochař Jan Štěbeták přímo před diváky bude dokončovat práci na dvoumetrové soše poustevníka. K vidění bude ale i výroba loubkových košíků, dřevěných vrtaných pump a své umění předvedou i tesaři nebo flašinetář. Zajímavou show si do Třeboně přivezl i vicemistr Evropy v jojování Matyáš Racek, od kterého se budou moci návštěvníci i něco zajímavého přiučit. Kromě vystoupení se chystá i speciální workshop. Vystoupí zde ale také mistr Evropy v dřevorubeckém sportu David Síla, který se představí v 11.30 hodin. Hned několikrát na pódiu na náměstí zatančí i Dačické mažoretky a milovníci dechovky se v 15.15 hodin mohou těšit na to, že jim k tanci i poslechu zahraje nejstarší jihočeská dechovka Babouci.Po celý den se na náměstí bude konat tradiční řemeslný trh a na programu je i ochutnávka zlatavého moku z místního pivovaru. Děti se mohou v 15.30 hodin těšit na loutkovou pohádku Dřevěný vojáček a jeho přátelé, která se odehraje v Loutkovém divadle. Pro zájemce je připravená také komentovaná prohlídka kostela Panny Marie Královny a sv. Jiljí, a to ve 13.30 a v 15 hodin.

V Děbolíně se pobavíte s vodníky

Děbolín - Letošní novinkou v pestré nabídce zábavných akcí ve výtvarné dílně Romany Hulíkové v Děbolíně je Vodnická dílna. Do ní se mohou zájemci přijít pobavit a něco pěkného si vyrobit již zítra od 9 do 16 hodin. Na programu je mimo jiné výroba marionet pod vedením zkušené loutkářky, děti s vodníčky budou malovat keramiku, sklo, hedvábí, dřevěné hračky a vyrábět se budou i další vodnické dekorace. Rusalka zájemcům pomůže s batikováním šál nebo triček a kdo bude chtít, může si nazdobit perníkové rybičky. Pro mlsouny bude připravené i něco na zub.

Ve Strmilově se otevře Park U.Koule

Strmilov  - Slavnostního otevření se zítra dočká nově vybudovaný Park U.Koule ve Strmilově. Ve 14 hodin je naplánované setkání pod vodárnou, odkud přítomní vyrazí na společnou vycházku parkem. Připravené je i hudební vystoupení a večerní zábava. Od 9 hodin se navíc v DirtParku konají závody ve freestylovém ježdění.

Skauti v Hradci slaví sto let

Jindřichův Hradec - Od 9 do 12 hodin bude na náměstí Míru připraven program nejen pro členy dvou jindřichohradeckých skautských středisek Zlatá Růže a Pětilistá Růže. Budou zde postaveny typické podsadové stany, chystá se ale také kvízová stezka centrem města nebo další skautské aktivity. Od 14 hodin je potom naplánované posezení v Muzeu Jindřichohradecka, kde se sejdou současní skauti s bývalými členy a jejich přáteli. Představí se tady současná střediska a vystaveny budou kroniky a fotografie.

Prožijte den s Ferdou mravencem

Příbraz - Den s Ferdou mravencem mohou prožít ti, kteří se dnes vydají do Příbrazi. Od 13.30 jsou tady připravené zábavné soutěže, při jejichž plnění se účastníci postupně promění v malé mravenečky. Děti se mohou těšit i na to, že si vyrobí vlastního Ferdu z vařeček.

Chcete pomoci neziskovkám?

Jindřichův Hradec –  Den pro neziskovky je název akce, která se dnes koná v Jindřichově Hradci v Husových sadech, později se program přesune do Baru 69. Od 11 hodin budou v Husových sadech připraveny benefiční stánky jednotlivých sdružení, děti se mohou těšit na hry a soutěže a přispět budete moci i koupí nebo naopak věnováním věcí k prodeji na dobročinném bazárku. Ve 14 hodin startuje městská hra Kloboučníkův stroj na bouřku, při které se děti soutěží dostanou až do Ekocentra občanského sdružení Vespolek. Ve stejnou dobu zároveň začíná program v Baru 69, kde se kromě promítání zajímavých filmů představí i jednotlivá sdružení, například Informační centrum pro mládež, Charita nebo Cibela a od 16.20 je na programu přednáška spojená s diskuzí na téma Dobrovolnictví.

V Plavsku uctí Josefa Kholla

Plavsko – Jednota br. Stanislava Berana Jindřichův Hradec, obec Plavsko společně se  44. lehkým motorizovaným praporem pořádají dnes u památníku   generálmajora in memoriam Josefa Kholla, který byl velitelem 1. polního praporu první čs. samostatné brigády v SSSR v Plavsku pietní akt. Důvodem k setkání je 70. výročí jeho tragické smrti při Karpatsko – dukelské operaci. Zahájení je v 10 hodin a je připraven i doprovodný program. 

Na Bobelovce se koná Den železnice

Otín – Závěrečná akce tohoto roku v Soukromém železničním muzeu na Bobelovce se koná právě dnes. Připravena je zábavná hra pro děti, návštěvníci uvidí mechanické závory, modelové kolejiště nebo ukázkovou kolej. Prohlídky muzea s průvodcem jsou na programu v 10, 13 a 15 hodin a je nutné se na ně předem objednat na telefonním čísle 720677249.

Ve Studené chystají jarmark a výstavu

Studená – Zahrádkáři, myslivci, rybáři, včelaři i chovatelé společně s dětmi ze studenské základní školy, z dětského azylového domu Rybka i členů místního svazu tělesně postižených budou vystavovat a prodávat své produkty na jarmarku a již 9. jarmareční výstavě. Ta dnes začíná ve 14 hodin ve Studené.

Sto let od zahájení první světové války připomene výstava

Dolní Němčice – Jak se žilo v Dolních Němčicích za první světové války se mohou dovědět ti, kteří se dnes zúčastní piety konané u příležitosti stoletého výročí od začátku první světové války. Součástí slavnosti, která začne v 9 hodin, bude výstava fotografií a dobových dokumentů.

Petra Jouzová