Vesnice se však nacházejí na kopci a tlaková kanalizace s čerpadly je podle části místních obyvatel zbytečná.  

„Způsob tlakové kanalizace se používá jako nouzové řešení při nemožnosti využití zemské gravitace. U nás v malé vesnici s výškovým převýšením asi 50 metrů na 850 metrů délky vesnice chtějí tlačit domovní kaly z kopečka dolů,“ podivuje se obyvatel Valtínova Pavel Doležal, který v rámci boje proti tlakové kanalizaci založil s dalšími obyvateli občanské sdružení Zdravý rozum.

Obec by však na gravitační kanalizaci nedostala dotace, protože její zhotovení by bylo dražší. Lidé však u tlakové kanalizace zaplatí energii za provoz čerpadel. A čerpadlo vyžaduje rovněž údržbu. Podle mluvčí Vodovodů a kanalizací Jižní Čechy Renáty Kollarczykové je situace ve Valtínově a Mostech složitá.  

„Nemůžeme ve věci rozhodovat, fungujeme spíše jako poradní orgán. Je však zřejmé, že obec zvolila tento druh kanalizace, protože na ni dostane dotace, které by na zhotovení gravitační nedostala. Je však také jasné, že lidé nechtějí platit energii za náročný provoz čerpadel,“ sdělila. Jestliže nebudou obyvatelé s tlakovou kanalizací souhlasit, budou si muset zařídit domácí čistírnu odpadních vod nebo si každý půlrok nechá vyvážet odpadní jímku.

Podle starosty Kunžaku Jaroslava Čapka se obec snaží čerpat dotace na kanalizaci, dokud je čas na podání žádosti. „Pokud se nám podaří dotace získat, bude i tak dofinancování značné, v řádech milionů korun. Obec jako taková si sama stavbu kanalizace dovolit nemůže,“ uvedl. Provoz čerpadla by podle propočtu měl jednu domácnost vyjít na 400 korun ročně. Gravitační kanalizace by se prý musela s tlakovou stejně kombinovat.