„Naši členové jsou z devadesáti procent z Českých Budějovic,“ říká předseda a jeden ze zakladatelů občanského sdružení Zdeněk Kubovec. Do výlučně pánské jízdy ale patří i jednotlivci ze vzdálenějšího okolí, Trhových Svinů nebo Velešína.

Všichni členové, včetně předsedy, jsou po infarktu, jak už název klubu naznačuje. „To je vstupní vizitka,“ poznamenává s úsměvem Kubovec na adresu civilizační choroby, která do klubu přivedla muže nejrůznějšího věku – dnešním členům je od 50 do 80 let.

Klub patří mezi základní organizace, které na Českobudějovicku sdružuje Svaz postižených civilizačními chorobami (SPCCH). „Jezdím na většinu členských schůzí základních organizací. Kardio klub má činnost dost bohatou,“ ocenil aktivity klubu předseda okresního výboru SPCCH Libor Knápek. „Jezdí hodně na kolech, mají společenské akce. Chodí do divadla, mají Mikulášskou, pravidelně procházku na Silvestra,“ vypočetl Knápek, kterému přizvukovala i jednatelka výboru Pavla Beránková.

Klub jezdí i do ciziny. „Sjel jsem s nimi na kolech všechny rakouské řeky,“ poznamenal Knápek k akcím klubu, při kterých účastníci využili cyklostezky podél rakouských toků.

Turistiku pěstují kardio muži i doma. „Na Silvestra nás posledně bylo čtyřicet. Před pěti, šesti lety jsme absolvovali společně i taneční pro ty, co už to zapomněli,“ doplňuje k činnosti klubu Kubovec.

Přínos klubu je na první pohled hlavně ve zdravotní oblasti, ale podle Kubovce se členové setkávají i kvůli vzájemné psychické podpoře. „Když má jít poprvé někdo po infarktu do schodů, třesou se mu kolena. Tady vidí, že ostatní cvičí a jde to a podpoří ho to,“ připomíná důležitý aspekt fungování klubu dlouholetý předseda.

„Manželka říká, že máme svůj Karlštejn,“ doplňuje Kubovec a připomíná, že k činnosti neodmyslitelně patří i technologie zavodňovacího režimu vždy po dvou hodinách pravidelného cvičení, které se koná pod odborným lékařským dohledem, jednou týdně.

Srdce se zastaví v životě jen jednou

Parta kardiaků, kteří často překonali sami sebe, má svou kroniku, trika či čepici ve stejné barvě, ba i útlou knížečku ke dvacátému výročí klubu. „Rozum se zastaví v životě mnohokrát, srdce jen jednou,“ praví v jejím záhlaví motto, jehož význam poznali o něco lépe než ostatní.