Tentokrát má dokument, naději projít schvalovací procedurou, zástupci občanů s ním souhlasí.


„Došli jsme ke kompromisu, který podpoříme, a navíc se z naší iniciativy podařilo snížit některé požadované částky,“ řekl v úterý Deníku zastupitel Bohumil Tomšů.

Nový návrh dohody, který tentokrát vytvořila protistrana, respektuje některé požadavky navržené zastupiteli. Snížila se tak například částka za investiční a movitý majetek. Naopak by mělo dojít k prominutí plateb za energie a za užívání objektů.

„Pokud rada města uzná, že je dohoda legislativně v pořádku, tak je to pro nás splnitelné,“ myslí si zastupitel Jaroslav Coufal.

Narážel tím na to, že dohodu, jejíž součástí je odpuštění dluhu, musí dnes podpořit rada města. Jak uvedl starosta Dačic Rudolf Hájek, dokument musí být v souladu se zákonem o obcích. Poté teprve o dalším osudu rozhodnou zastupitelé. Ti by se měli sejít v úterý v podvečer.

Podle úterního zjištění Deníku by tentokrát mohla dohoda projít hladce. Podporu má u koaličních i u opozičních zastupitelů.

„Podpořím ji, je to zase o trochu lepší než ta předchozí. Čas je rozhodující a je neúnosné tento stav prodlužovat,“ vyjádřil se zastupitel Pavel Kamír.

Předseda představenstva Medigroup, vlastníka PP Hospitals, Martin Vojtíšek včera potvrdil, že kontaktoval náměstkyni hejtmana Ivanu Stráskou a požádal ji, aby kraj začal podnikat kroky k převzetí nemocnice. Právě odchod PP Hospitals z Dačic si totiž vedení kraje dalo jako podmínku pro zařazení dačické nemocnice do sítě krajských nemocnic.

Podle náměstkyně hejtmana Ivany Stráské kraj vítá plánované schvalování dohody, ale protože v Dačicích bylo už několikrát všechno jinak, než se očekávalo, počká si až na definitivní ukončení spolupráce obou zainteresovaných stran.

„Poté budeme pochopitelně potřebovat určitý čas na naplnění kroků, vedoucích k převzetí nemocnice. Schválí-li zastupitelé Dačic ukončení spolupráce 31. března, je nereálné, aby kraj převzal nemocnici k 1. dubnu. Takovou věc lze učinit teprve po realizaci určitých právních kroků,“ říká náměstkyně Ivana Stráská.