Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak vznikla kauza třináctky třeboňských zastupitelů

Třeboň – V souvislosti s případem třinácti trestně stíhaných zastupitelů kvůli prodeji domu na Valech přinášíme zápis z diskuse na jednání zastupitelů 25. ledna, jak je k dispozici na webu Třeboně.

29.7.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: Deník/Lenka Novotná

Jiří Vopátek: Tento způsob prodeje považuje za nesprávný. Cena nabízená panem Müllerem 3 450 tis. Kč je o 1 150 tis. Kč více než cena, za kterou by měla být budova prodána firmě EDUK. Záměr prodeje měl být vyhlášen obálkovou metodou, protože pan Müller od samého počátku projevoval zájem o nemovitost. Způsob prodeje firmě EDUK za cenu 2 300 tis. Kč a nabídku pana Müllera odkecat, je nesprávný postup.

Zastupitelé dostali důvěru občanů k tomu, aby hospodařili se svěřeným majetkem, řádně a hospodárně. Pokud někdo projeví zájem koupit nemovitost za vyšší cenu a bude odhlasován prodej za cenu 2 300 tis. Kč, nedochází k dobrému hospodaření. V zásadách prodeje majetku města neshledal podmínku pro to, aby nemovitost čp. 122 mohla být přímým prodejem prodána firmě EDUK. Prodat lze nemovitý majetek přímým prodejem předem vybranému zájemci zpravidla, kdy je okruh zájemců o daný nemovitý majetek omezen jeho charakterem, polohou a způsobem využití. Jiným způsobem by byl prodej z tohoto důvodu efektivní, a to zejména když zájemce je spolumajitelem daného objektu (firma EDUK není spoluvlastníkem, je vlastníkem sousední nemovitosti).

Dále je dle pravidel možné postupovat formou přímého prodeje pozemku pod stavbou zájemce nebo pozemek související s pozemkem zájemce. Není známo, že by pozemek pod budovou vlastnila firma EDUK. Z tohoto důvodu prodej nevyhovuje zásadám. Pokud se objeví další zájemce o nemovitost, je vhodné prodej volit formou obálkové metody. Žádá o jmenovité hlasování – že je proti usnesení rady města.

Zdeněk Mráz: I nadále podporuje přímý prodej firmě EDUK. Pan Müller měl zájem o budovu až po zveřejnění záměru prodeje. Jak by reagoval pan Müller, kdyby byla situace opačná. Jaké by to bylo, kdyby někdo přišel a dával vyšší nabídky? Jde tady o princip. Pokud panu Müllerovi někdo radí, jak má postupovat, je potřeba vše dělat v zákonných lhůtách. Žádost měla být podána v době zveřejnění záměru prodeje. Je otázkou, jak by vše skončilo s nabídnutou finanční částkou.

Marie Florianová: Všem těmto diskusím by se předešlo, kdyby byl při minulém jednání prodej vyhlášen obálkovou metodou. Vše by bylo čisté a průzračné. Tento postup není správný.

Jan Váňa: Dopis přišel po lhůtě dané zákonem a není tedy možné na něj brát zřetel. Lhůta zveřejnění byla do 5. ledna. Ze zákona se pan Müller mohl přihlásit v době zveřejnění.

Jiří Houdek: Každý zastupitel má právo předložit svůj návrh. Pokud někdo navrhne jinou cestu, není to v rozporu se zákonem. Vyhlášení záměru prodeje má dát do podvědomí občanům, že se nějaký majetek prodává. Skutečnost, že se přesně vyhlašuje záměr, komu bude majetek prodán, je v rozporu. Všechny prodeje byly vždy transparentní. Nikdy se neprodávalo za každou cenu. Všichni zajisté ví, jaký je rozdíl mezi lobbingem a korupcí. V Třeboni si už i vrabci vypráví o tomto prodeji firmě EDUK, která má vazby na určité osoby, a proto se získaly dotace na Besedu. Tato skutečnost má co do činění s korupcí.

Miloš Velemínský: Jak budou zastupitelé vysvětlovat občanům, že nebyla přijata nabídka vyšší o 1,5 mil. Kč?

Jan Váňa: Nabídka přišla mimo pravidla a mimo zákon. Dle zákona je lhůta zveřejnění záměru, v níž mohou být podávány podněty, náměty, námitky, připomínky, atd. Zákonná 15 denní lhůta uplynuta 5. ledna. Dnešní nabídka pana Müllera je mimo lhůtu. Jsou daná pravidla, která jsou stanovena zákonem. Mimo tato pravidla není možné postupovat.

Miloš Velemínský: Kdyby pan Müller jasně prokázal, že svou nabídku dodrží, je možné, aby zastupitelstvo udělalo výjimku?

Jan Váňa: Nabídka byla doručena mimo lhůtu. Poté by firma EDUK mohla žalovat město, že nebyl dodržen zákon.

Ivan Bouchal: Souhlasí s tím, že prodej měl proběhnout obálkovou metodou. Velice těžko se bude vysvětlovat, proč nebyla přijata vyšší nabídka. Vše by vyřešilo zrušení prodeje a vyhlášení prodeje obálkovou metodou.

Jiří Vopátek: Je pravda, že pan Müller podal nabídku mimo lhůtu, což ho nediskvalifikuje, protože občan, který dosáhl věku 18 let, má právo podávat orgánům obce náměty, připomínky nebo podněty. Dopis pana Müllera považuje jako podnět, připomínku, námět. Zastupitelé nyní můžou ale i nemusí navržené usnesení schválit. Podává protinávrh: Zastupitelstvo ruší usnesení ze dne 21. 12. 2009, tedy ruší záměr prodeje.

Jan Váňa: Zákon o obcích jasně hovoří o lhůtách, ve kterých se mohou občané přihlásit s připomínkou, námětem nebo nabídkou. Přijetím nabídky pana Müllera by se založilo na precedent, a to odmítá podporovat.

Jan Ouška: Do doby schválení usnesení zastupitelstva a do doby podpisu kupní smlouvy může zastupitelstvo záměr zrušit a zrušit usnesení. Dále upozorňuje na závazek města, tedy předání domu do 31. 3. s vyklizenými bytovými jednotkami.

Antonín Soukup: Dokud zastupitelé vše neodsouhlasí, nemá město k firmě EDUK žádné závazky, rozhodne až hlasování.

Jiří Houdek: Není možné, aby firma EDUK město žalovala, když se neschválí tento prodej. Zastupitelstvo právoplatně rozhoduje až do té doby, než je usnesení odhlasováno. Informace o tom, že není možné podat jinou nabídku než tu, která se odsouhlasila v minulém rozhodnutí o vyhlášení záměru prodeje, není správná. Právě tento bod je nejdůležitějším bodem nejen celého jednání, ale možná i celého volebního období. Tak jako se měnily jiné vyhlášené záměry, stejně se může změnit i tento. Rozdíl mezi nabídkami i celý postup chápe jako nevysvětlitelný. Celé jednání považuje jako jednostranné k jednomu kupujícímu, a to firmě EDUK.

Jan Váňa: Firma EDUK by mohla město zažalovat v případě, že by byl odsouhlasen prodej nemovitosti panu Müllerovi. Poté by mohla žalovat město, že nabídka pana Müllera byla doručena mimo zákonnou lhůtu. Není možné hovořit o dvou nabídkách. Nabídka pana Müllera byla podána mimo zákonnou lhůtu.

Jiří Houdek: Pokud všichni zváží prodejní cenu 2, 3 milionu Kč a závazek města na uvolnění bytů do 31. 3., považuje tento prodej za dar firmě EDUK. Vystěhovat obyvatele musí znamenat minimálně jeden mil. Kč náklady na byt. Firma EDUK tak dostala dar.

Jan Váňa ukončil diskusi a předal slovo panu Petru Müllerovi
Petr Müller: Podal vysvětlení k pozdnímu podání nabídky. V určité míře se obával, že vedení města je v kontaktu s firmou EDUK, proto je nabídka podána po termínu vyhlášení záměru. Důvodem této obavy bylo, že při minulém jednání zastupitelstva se místostarosta Mráz choval, jako by byl jedním z jednatelů firmy EDUK. Ocenil by, kdyby zastupitelstvo vyjádřilo podporu nejen místnímu podnikateli, ale také místnímu občanovi. Váží si práce všech, ale s celou záležitostí kolem prostoru na Valech nesouhlasí.

Zdeněk Mráz: Technická poznámka – není jednatelem firmy EDUK.

Výsledek hlasování o protinávrhu Jiřího Vopátka: Pro: 10, proti: 13, zdrželi se: 0 – neschváleno.

Výsledek hlasování o původním návrhu na usnesení: Pro: 13, proti: 8 – Houdek, Florianová, Bouchal, Čada, Vopátek, Soukup, Ouška, Doležal, zdrželi se: 1, nehlasoval prof. Velemínský.

(redakčně upraveno a kráceno o vyjádření přímo nesouvisející s prodejem)

29.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Zmizela smrková kulatina za padesát tisíc

Jiří Vávra a jeho dýně, která vážila 66,4 kilogramu.

V Netolicích vyrostla obří dýně

Co ve středu s volným časem?

Jindřichohradecko/ANKETA/ - Kina, přednášky nebo výtvarné dílny. Taková je středeční nabídka Jindřichohradecka pro volný čas.

Představujeme prvňáčky z 2. základní školy v Jindřichově Hradci

Jindřichův Hradec - Každý týden vám představíme prvňáčky ze základních škol na Jindřichohradecku. Dnes jsou to děti z 2. základní školy v Jindřichově Hradci.

Na Hradecku ve středu zavřou tři čtvrtiny praktických lékařů

Jindřichův Hradec /ANKETA/ - Ve středu bude stávkovat většina praktických lékařů. I na Jindřichohradecku.

Hasiči viseli na lanech, cvičili evakuaci

Husinecká přehrada - Řidiče projíždějící včera dopoledne po hrázi Husinecké přehrady zarazil pohyb hasičů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení