Čtyřnozí miláčci totiž mají z petard a hluku panickou hrůzu, což v krajních případech končí i útěkem. Zdivočelými a vystresovanými psy se pak plní útulky, což je ale ta lepší varianta, neboť odchycený pes má šanci na návrat do svého domova.

Proto je dobré svého miláčka připravit a možná i neváhat a včas navštívit veterináře. Dnes je k dispozici řada prostředků, které pomohou silvestrovskou noc přečkat.

Podle majitele jindřichohradecké veterinární kliniky Pavla Jelínka existují tablety, po kterých pes neusne, ani není nijak otupělý, ale je mu vše jedno.

„Máme to vyzkoušené i na našich zvířatech, je to lék určený proti všem fóbiím. A rozhodně je to lepší, než různé prášky na spaní či na uklidnění,” říká Jelínek a dodává, že ani cena není nijak závratné. Na velkého psa to vychází kolem 50 korun.

Existují i další poměrně jednoduché postupy, jak psa chránit před stresem z petard. Ověřené je například nechat psa v místnosti, kde jsou všechna světla rozsvícená a naplno hrající hudba, která utlumí zvuk zvenku. Pro větší pocit bezpečí se vyplatí psa zavřít do přepravky a přehodit přes ní deku.

Na druhé straně cesta, která situaci psovi ještě zhoršuje, spočívá v tom, že ho bude páníček donekonečna uklidňovat, dopředu o tom začne mluvit. Ačkoli je to určitě proti přesvědčení řady milovníků psů, takový postup ve zvířeti probudí už dopředu pocit, že je něco v nepořádku, že jeho bázlivé chování je vlastně žádoucí reakcí a bude se stupňovat.