Jindřichohradecké místo určené toaletám pro veřejnost je snad od nepaměti Pod kaštany, nedaleko nové fontány a Kaštánku, na okraji městského parku, tedy míst, která lákají zejména k odpočinku nebo strávení doby mezi odjezdy autobusů.

„Na veřejné záchodky většinou nechodím, bývají hrozné. Když jdu někde na jídlo, tak si pak raději dojdu na toalety v restauraci. Chodím jen tady, protože se mi líbí zdejší úroveň,“ svěřila se Věra Štejdýřová z Rosičky u Deštné.

K její pochvale se přidala i Hana Hulíková z Chotěnic: Když jsem v Jindřichově Hradci, tak si sem dojdu. Asi tak před deseti lety to tu moc dobře nevypadalo, tak jsem sem nechodila, ale od té doby se to tu změnilo k lepšímu o tři sta procent.“

Dodala, že v jiných městech využívá této služby velmi nerada, kromě Tábora, kde je mají podle ní krásné. Pochval na zdejší místo zaznělo vskutku hodně, a to nejen od přespolních, ale také od místních. Čistota je totiž patrná na první pohled již od vstupu.

„Uklízíme po každém zákazníkovi, protože když si někdo zaplatí, tak by měl mít čisto. Vonné spreje jsme vyměnili za vonné svíčky, které absorbují pachy trvale a ne jen na chvíli jako spreje. Lidem se nejvíc líbí citronová vůně,“ uvedla pracovnice městské společnosti Mihos, která má toalety na starosti, Jiřina Staňková.

Od července tu mají podle ní i vyšší pisoár pro vozíčkáře. „Bývá jich hodně, tak jsem ráda, že je to pro ně teď pohodlnější. Snáz jim pomohu sama, když je to potřeba, a nemusím říkat nikomu dalšímu o pomoc,“ pokračovala Jiřina Staňková.

Jak sama říká, pracuje zde už osmnáct let. Nejvíc se těší, až bude příští rok hotová rekonstrukce záchodků, protože mívají problémy s odpadem. Nejvíc zákazníků přichází podle jejích slov mezi jedenáctou a třináctou hodinou. V turistické sezoně zdejší službu využije denně kolem tří až čtyř stovek lidí a mimo sezonu kolem sta až sto padesáti.
Znamená to v sezoně spotřebu toaletního papíru na třech záchodcích a jednom pro tělesně postižené v rozmezí od osmi do patnácti rolí denně, podle toho kolik přijde lidí. Cena zůstává již sedm let pět korun na osobu, což se podle Staňkové některým mužům zdá hodně.

Co se týká ucpaných toalet po zákaznících, oplývá skutečně bohatými a kuriózními zkušenostmi. „Také se nám stalo, že jsme měli ucpaný pisoár, protože tam zlodějky naházely prázdné peněženky. Jednou jsme s kolegyní chtěly opravit splachovadlo, protože nešlo spláchnout a vypadalo to tam strašně a zjistili jsme, že nám někdo ukradl vnitřek splachovacího zařízení. Jen je s podivem, že se to nestalo na pánských, ale na dámských záchodcích,“ vzpomínala Jiřina Staňková.

Kromě řešení technických a úklidových problémů však v létě musela poskytovat i první pomoc nezávisle na sobě dvěma ženám, kterým se v letních třicetistupňových vedrech udělalo špatně tak, že jim musela zavolat sanitku.

„Nechodím na veřejné záchodky, ale kdyby na náměstí Míru nějaké přibyly, bylo by to jen dobře. V sezoně jich je tady málo, navíc je lidé těžko hledají a hospodští nevidí rádi, když tam jdou lidé jen na záchod,“ podotkl Jiří Kovář z Jindřichova Hradce.


Snad každý z nás se dostal do situace, když jeho tělesné útroby zahlásí přeplněno a je potřeba si ulevit. Ale co dělat, když domov je daleko, byť k dosáhnutí cíle by stačilo třeba deset minut. V té chvíli přichází jako na zavolanou přítomnost veřejného WC. Nutno podotknout, že v posledních letech se úroveň péče o toalety například v Jindřichově Hradci rapidně zlepšila. Pamatuji si před zhruba deseti lety na reportáž na veřejných toaletách ve Slavonicích. Usměvavá paní vůbec nebrala své povolání jako výspu kariéry a měla nesmírnou radost, když ji někdo pochválil, že je u ní čisto a útulně. Říkala ale, že někteří si její práce neváží a opouštějí onu místnůstku ne jako kultivovaní lidé, ale spíše jako zástupci jednoho nejmenovaného zvířecího druhu. lenka.novotna@denik.cz