Provozovatelé kempů na Táborsku slibují další novinky ve službách. Přesto nevěří, že by letos přijelo víc turistů. Krize nekrize, ceny zůstaly jako loni.

„Rád bych jel na vandr na Šumavu, anebo do Slovinska. Už se mi nechce jezdit jen po festivalech, chci vidět místa, kde jsem ještě nebyl a vyrazit jen s krosnou na zádech,“ přibližuje svůj plán programátor Petr Syrný. „Vezmu mapu a půjdu než budu unavený. Pak si najdu kemp,“ míní.

Čistý vzduch

Už od 60. let je v provozu restaurace Harrachovka s tábořištěm. Sezonu už spustili, nyní především pro víkendové vodáky.

Za stan zaplatí 30 korun/den, dospělí pak 35 Kč, děti od 6 do 15 let 25 Kč. Poplatky za čistý vzduch jsou v ceně zahrnuty.

„Rezervace zatím žádné nejsou. Návštěvnost však očekáváme podobnou jako loni. Říká se sice, že se zvýší, ale to už trvá několik let a dosud se to nepotvrdilo,“ říká provozovatel Josef Rous.

Může nabídnout 50 stanových míst, toalety, umývárnu i sprchy. Také přírodu a nedaleké centrum Tábora. Pro děti houpačky a prolézačky nebo „harrachovský zvěřinec“. Lužnice se tady hemží úhoři, štikami, sumci i kapry, a tak si rybáři přímo v restauraci mohou pořídit návnady.

Autokemp Dráchov na břehu Lužnice mezi Táborem, Jindřichovým Hradcem a Veselím nad Lužnicí poskytuje ubytování v budově i ve stanech či karavanech.

Oblast je rájem pro pěší i cyklisty, pro něž v kempu funguje půjčovna kol. Na dosah je tvrz Dráchov, zřícenina hradu Soběslav, zámek Lžín, zaniklý hrad Kardašova Řečice, zámek Červená Lhota i zřícenina hradu Choustník.

Ne vždy je ale ke kampařům milosrdná příroda. Loňské orkány silně udeřily na porost v okolí Knížecího rybníka. „Pokácel les, byl to nezvyklý pohled, ale už jsou vysázené nové stromy a také střechy na budovách opravené,“ popsal Martin Voves.

Kemp je otevřený od 1. května. I přesto, že ho zatím využívají hlavně rybáři a ze třetiny je zarezervován pravidelnými návštěvníky, kteří touží především o termín mezi 20. červencem a 10. srpnem.

Kempařům je k dispozici restaurace, půjčovna kol a lodiček, rekonstruované sociální zařízení a letos poprvé zastřešená terasa. Ani tady na návštěvníky nečeká zdražení.

Týdenní pronájem chaty vyjde na 600 korun, hotel na 200 korun za jednu noc.

„Hodně záleží na počasí. U moře je slunce téměř jisté. Je těžké předvídat, zda se do návštěvnosti promítne krize. Tuto dovolenou si ale může dovolit skoro každý pracující,“ míní provozovatel.

Přírodní živel zaútočil i na kemp v Židově strouze u Bechyně. Kdysi malebné místo zdevastovala povodeň a dodnes je patrná její stopa.

„Původní kemp už tu není, pronajímáme pouze jednotlivé chatky. Nyní je jich obsazeno asi deset a nájemci si libují. Pomalu jejich počet také narůstá,“ říká Karel Wodinský z TJ Jiskra Bechyně, jež má pozemek ve správě.

Předpokládaná cena za roční pronájem je od 12 do 20 tisíc korun s tím, že první rok cenu ovlivní stav chaty, její velikost a doba pronájmu.

„Snad to nějaké peníze přinese, zatím to však na rekonstrukci kempu není. Jsme rádi, že zaplatíme provoz. Potřebuje to čas a trpělivost, tři roky to asi nespraví.“

Království dětí

Prázdniny bez rodičů, to je častý sen dětí. Proto u nich tábory sklízejí takový úspěch.

Mnohé si k plnění bobříků přibraly i konkrétní specifikaci. Děti se na táborech mohou zdokonalovat v cizích jazycích, učit jízdě na koních nebo kanoích.

Stále však prim drží klasické čtrnáctidenní stanové tábory všeobecného zaměření s dobrodružnou celotáborovou hrou.

„Od poloviny dubna jsme zaznamenali velký nárůst přihlášek. Souvisí to s tím, že rodiny začínají plánovat dovolené a plnit dětem prázdninový čas,“ uvádí Jan Burda, autor největšího webového katalogu českých táborů.

Širokou nabídku poskytují i domy dětí a mládeže.

Česká republika patří mezi země, kde jsou letní tábory fenoménem. Každý rok na ně jezdí více dětí a jejich nabídka se stále rozšiřuje. Výjimkou proto nejsou tábory pro dětské domovy, národnostní menšiny nebo pro děti s určitým handicapem.

David Peltán