To se promítlo i v návštěvnosti poradny pro lidi v nouzi při jindřichohradecká charitě.

Zatímco vloni v prvním čtvrtletí přišlo podle informací vedoucí charity Kláry Hesounové Měkutové na konzultaci 202 lidí, letos jenom v lednu potřebovalo radu už 140 osob. Je to rapidní nárůst i oproti prosinci, kdy poradnu navštívilo 71 lidí v nouzi. Klienti se rekrutují hlavně z řad sociálně slabých občanů, nezaměstnaných a mezi stálou klientelu patří matky s dětmi.

„Na poradnu se postupně obrací méně lidí s potřebou přímé pomoci, ale čím dál tím více občanů chce pomocnou ruku v řešení konkrétních problémů. Mají potíže s exekucemi, potřebují si vyřídit doklady, hledají bydlení a v neposlední řadě práci,“ říká Hesounová Měkutová. Na dokreslení přidává již déle se táhnoucí případ jedné klientky, které se dlouhodobě nedaří získat povolení k trvalému pobytu. „Objevily se nesrovnalosti v jejích dokladech a proto stále nemá ani nárok na sociální dávky. Naštěstí se mi povedlo pro ni sehnat sponzorský dar ve výši deset tisíc korun na otop,“ uvedla Hesounová Měkutová.

Pokračovala v tom smyslu, že charita od loňska poskytuje i bezplatné právní poradenství. V prosinci ho využili dva lidé, kteří se ocitli v propasti dluhů, a v lednu jedna žena, která byla v rozvodovém řízení a chtěla pomoci s vypořádáním majetku a řešením vztahu k dětem.

Na charitu si lidé v nouzi chodí i pro potraviny a ve středu, kdy je otevřený šatník, bývá docela nával, hlavně v zimním období. „Vloni jsme sociálně slabým vydali přes 1500 sáčků s těstovinami, osmdesát kilo mouky a dvacet kilo cukru. Letos v lednu jsme vydali 188 balíčků těstovin,“ doplnila Hesounová Měkutová.

V pondělí je zde otevřené intervenční centrum, které je určené především pro oběti domácího násilí. Dostanou zde rady, jak postupovat, aby se nebezpečnému tyranovi vymanily.

„V rámci sociálního poradenství klienty i doprovázíme při jednáních na úřadech, pomáháme s vyplněním žádostí a rovněž zajíždíme do rodin mimo město,“ dodala vedoucí.