Ve velké míře se zde totiž vyskytují infikovaná klíšťata, v tomto období je jich navíc velmi mnoho. Hygienici evidují v uplynulém týdnu jeden nový případ klíšťové encefalitidy a jeden nový případ lymské borreliózy. Nejvíce případů lymské borreliózy je přitom právě v okrese.

„Na Jindřichohradecku evidujeme v tomto roce 20 případů lymské borreliózy, což je nejvíc z celého kraje,“ informoval František Kotrba z Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích. V regionu je evidován zatím však pouze jeden případ klíšťové encefalitidy.

Lidé by měli být opatrní, po návratu z přírody si prohlédnout celé tělo.
Správné by mělo být také vyndání přisátého klíštěte, podle posledních názorů odborníků by se klíště nemělo mazat tukem či olejem, jak si mnoho lidí myslí.

„Současný názor je takový, že se nemají dávat žádné tukové substance, protože se údajně klíště dusí a v důsledku nedostatku kyslíku se snadněji infekce přenáší. Doporučuje se proto pomocí speciální či jiné pinzetky klíště viklavým pohybem a mírným tahem odstranit. Pak je třeba ranku dezinfikovat,“ uvedl v nedávném rozhovoru pro Deník profesor Petr Husa.

Ze života klíšťat