Hygienici totiž už letos zaznamenali 23 případů lymské boreliózy. Čtrnáct případů bylo nahlášeno v okrese Tábor, tři na Jindřichohradecku, dva na Českobudějovicku a Strakonicku a po jednom v okrese Prachatice a Český Krumlov.
I vloni borelióza nejvíce potrápila Táborsko a Jindřichohradecko. „Proti lymské borelióze neexistuje účinná ochrana očkováním. Chránit se však můžeme před napadením. Důležité je klíště včas objevit a odborně odstranit,“ uvedl ředitel Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích Zdeněk Velikovský.
Naopak v prvních devatenácti týdnech letošního roku hygienici hlášení případu klíšťové encefalitidy nezaznamenali. Za stejné období loňského roku zaregistrovali na jihu Čech dva případy klíšťové encefalitidy. Vloni se nejčastěji vyskytovala infikovaná klíšťata na Českokrumlovsku, v okolí Českých Budějovic a také na Strakonicku.
Přitom proti tomuto onemocnění se dá účinně očkovat. „Řekla bych, že zájem o očkování je letos asi trojnásobný oproti loňsku. Blížíme se ke třem stovkám očkování,“ řekla dětská lékařka v Nové Bystřici Petra Lorencová.
Důležité je klíště odstranit kývavým pohybem, nikoliv otáčivým. Hygienici také lidi nabádají k tomu, aby si chránili při odstraňování parazita ruce rukavicí nebo alespoň igelitovým pytlíkem.
Nedoporučuje se naopak pro usnadnění odstranění klíštěte místo potírat mastným prostředkem. Po vytažení se má místo dezinfikovat a ještě měsíc po té sledovat případné začervenání, které se postupně rozšiřuje. Předpověď aktivity klíšťat zveřejňuje na svých webových stránkách Český hydrometeorologický ústav v Praze (www.chmi.cz) a ministerstvo zdravotnictví (www.mzcr.cz). Předpověď je aktualizována každý čtvrtek do 14 hodin a aktivitu klíšťat udává od stupně 1 do stupně 5, přičemž stupeň pět představuje nejvyšší riziko.