„S klíšťaty se potýkáme každý rok, stačí vypustit psy na zahradu. Na mě ale nějak nejdou, za celý život jsem klíště měla asi třikrát, takže ani nepovažuji za nutné se nechat očkovat. Letos moc nerostou houby, jinak by nejspíš onemocnělo ještě mnohem více lidí,“ uvedla dvaašedesátiletá Anežka Soukupová z Prahy, která nyní pobývá na chalupě na Jindřichohradecku.

Nahlášených a potvrzených případů klíšťové encefalitidy je podle informací krajské hygienické stanice celkem 92, zatímco za srovnatelné období loňského roku to bylo 44 případů. Na Jindřichohradecku letos onemocnělo šest lidí, nejvíce jich je zaznamenáno na Strakonicku a Českokrumlovsku, a to po devatenácti.

Zatímco proti klíšťové encefalitidě se lze nechat očkovat, podobná šance není v případě další nemoci z klíšťat, a to lymské boreliózy.

V regionu jsou hlášeny osmdesát tři případy onemocnění lymskou boreliózou, loni to bylo „jen“ šedesát sedm. Nejvíce jich je v okrese Tábor, a to dvacet čtyři, Jindřichohradecko je se sedmnácti případy třetí v pořadí. „Žádný případ pak letos nebyl nahlášen z Písecka,“ upřesnil František Kotrba z krajské hygienické stanice.

Podle jeho slov riziko onemocnění souvisí s napadením klíštětem, tedy s tím, kolik lidí se vydává do přírody a jak se tam chovají. „Nejohroženější skupinou z hlediska následků především klíšťové encefalitidy jsou senioři,“ upozorňuje František Kotrba.

Co se týče lymské boreliózy, je jedinou ochranou napadení klíštětem předcházet. Hygienici doporučují chodit do lesa zejména v dlouhém světlém oblečení, na němž jsou klíšťata lépe vidět, vyhýbat se vlhčím a teplým místům jako jsou nesečené porosty na okrajích lesů, rybníků a vodních toků. Důležitá je také doba, po kterou je klíště přisáté, pomoci proto může jeho včasné objevení a odstranění. Znamená to se po příchodu z přírody dobře prohlédnout a vyměnit i ošacení.