„V uplynulém týdnu nám do statistik nepřibyl žádný nový případ klíšťové encefalitidy, což je potěšitelné, nově evidujeme sedm potvrzených případů lymeské boreliózy. K dnešku tak máme v Jihočeském kraji celkem sto pět případů klíšťové encefalitidy, o dost více než vloni, kdy to ve srovnatelném období bylo jedenašedesát případů. Potvrzeno je i dvě stě šedesát šest případů lymeské boreliózy. Aktivita klíšťat je na příští dny předpovídána na stupeň pět, to je na desetibodové škále středně velké riziko,“ uvedla ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Největší výskyt klíšťové encefalitidy evidují hygienici na Českobudějovicku, kde je k dnešku 40 potvrzených případů, 15 je na Českokrumlovsku a Táborsku, 12 na Prachaticku, 10 na Jindřichohradecku, 9 na Strakonicku a Písecko hlásí 4 případy.

„Od minulého týdne přibylo sedm potvrzených případů lymeské boreliózy. K dnešku v kraji evidujeme dvě stě šedesát šest případů, o šestnáct méně než ve srovnatelném období vloni. Nejvíce případů je v této sezóně na Českobudějovicku, osmdesát pět. Dvaapadesát případů je na Jindřichohradecku a třiačtyřicet na Táborsku. Českokrumlovsko má dvaatřicet případů, Písecko dvacet, Strakonicko a Prachaticko po sedmnácti,“ uvedla epidemioložka KHS Jihočeského kraje Jitka Luňáčková.

Výskyt další skupiny sezónních onemocnění - alimentární infekcí - je v kraji nižší než vloni. U salmonelózy hygienici evidují 625 případů (+33 od minulého týdne), nejvíce na Českobudějovicku (197), Jindřichohradecku (108) a Táborsku (86). Strakonicko má 69, Českokrumlovsko 64, Prachaticko 59 a Písecko 42 případů. Vloni ve 37. týdnu to bylo v kraji 762 případů.

V týdnu přibylo i kampylobakteriózy. Té je k dnešku evidováno 1084 případů (+ 36 nových za týden), vloni v tomto období bylo prokázáno 1130 případů. Nejvíce jich je na Českobudějovicku (337), Jindřichohradecku (180) a Táborsku (152). Písecko má 119 případů, Českokrumlovsko hlásí 114 případů, Prachaticko 99 a Strakonicko 83.