Jindřichohradečtí pamětníci uvádějí, že kořeny knihkupectví v Panské ulici sahají až do roku 1948, kdy zde bylo první soukromé knihkupectví, které bylo později zestátněno. Tradici nepřerušily ani změny režimů.

„Pracuji tady od roku 1980, kdy jsem nastoupila do prváku na knihkupeckou školu v Luhačovicích a tady jsem začínala jako holka na praxi. Tenkrát bývaly ve čtvrtek na knížky fronty až ke Střelnici. Brávali jsme na ně záznamy vždy v úterý a ve středu,“ uvedla vedoucí knihkupectví Lenka Průchová. Fronty lidí stály na pohádky, detektivky a podobně.

Hrozný hlad po knížkách, které za totality nebyly, podle jejích slov vystřídala po revoluci obrovská nabídka titulů dříve zakázaných autorů. Vyrojili se i noví vydavatelé. V jindřichohradeckém knihkupectví třeba ani pět set kusů Káji Maříka nestačilo pro všechny koupěchtivé čtenáře.

„Bylo to nejlepší období pro knihkupce, chodili jsme kvůli distributorům do práce ve čtyři ráno, pro knížky jsme si jezdili sami do Prahy. Vozili jsme tam bochníky jindřichohradeckého chleba, jihočeské máslo a rum, aby na nás příště ve skladu nakladatelství pamatovali. U Radka Johna jsme si brali knihy ze schodů u něj doma,“ vzpomíná s úsměvem Lenka Průchová. Později se situace vyrovnala a začali k nim jezdit distributoři, ze kterých zůstalo dnes pět velkých distribučních firem. U malých nakladatelů objednávají knihy, které zákazníci chtějí, po internetu, protože je distributoři často nemají.

Lenka Průchová. Autor: Deník/Stanislava Koblihová

Proč se stále místní lidé vracejí právě sem? „Vždycky se mi tu snažili sehnat, co jsem chtěla a nemusela jsem obcházet jiné obchody, navíc to tady doslova dýchá knihami a příjemnou atmosférou,“ uvedla zákaznice Alena. Dělat pro lidi nadstandardní službu totiž Lenku Průchovou baví a udržování dobrých kontaktů s dodavateli knih je zárukou, že se snaha často podaří.

I když ekonomická krize doléhá i na nakladatelství, jak o tom podle pracovnic Knihkupectví u Lenky svědčí i poslední Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě, kde bylo knižních novinek poměrně poskrovnu oproti levným výprodejům skladové produkce, knihy se číst nepřestanou.

Zákazníků u nich totiž oproti minulým letům přibývá a objevují se mezi nimi i náctiletí. „Dřív přicházeli nakupovat zejména intelektuálové, ale v poslední době si chtějí udělat radost dobrou knížkou hlavně obyčejní lidé,“ uzavřela Lenka Průchová.