Knihkupectví nabízejí tolik novinek a zajímavých titulů, že je někdy lepší, poradit se s knihkupcem, než začne jít z knih hlava kolem.

„Letos byl březen i duben v porovnání s loňským rokem lepší, i přesto, že se v tomto období platí daně a lidé mají další výdaj, tentokrát nám udělali radost a víc nakupovali,“ řekla vedoucí jindřichohradeckého knihkupectví NS Centrum Lenka Průchová. Mezi nejprodávanějšími tituly byly takzvaně narozeninové knihy, zejména beletrie.

„Jsou lidé, kteří mají oblíbeného spisovatele a hlídají si jeho každou novinku a pak si pro ni přijdou bez ohledu na to, kolik stojí, doplňují si své sbírky,“ uvedla knihkupkyně Marie Zemanová.

Množství zákazníků se totiž nedá vůbec odhadnout. Některý den jich přijde hodně, jindy ve stejnou dobu žádný.

„Vybíráme knížku pro Natálku k narozeninám, chtěla by nějakou s obrázky o strašidlech. Sama čtu ráda detektivky, zejména Agatu Christie,“ svěřila se Květoslava Skůpová z Jindřichova Hradce.

Dodala, že už ale častěji chodí do knihovny, protože dřív knihy hodně nakupovala, ale už je nemají doma kam dávat. Navíc jsou docela drahé.
Do jindřichohradeckého knihkupectví jezdí často nakupovat i Andrea Šívrová z Okrouhlé Radouně: „Nejvíc nakupujeme české klasické pohádky pro Matýska. Zatím se mu nejvíc líbí říkanky.“

Muži podle Marie Zemanové dávají přednost válečné literatuře, ženy spíš románům. Někdo si zase rád koupí lehčí četbu na dovolenou, protože to si rád udělá čas na čtení i ten, který je jinak hodně pracovně vytížený.

„Sama čtu nejraději příběhy ze života, to se mi líbí. Třeba Rok kohouta od Terezy Boučkové, kde je zahrnuta problematika rodičů a dětí a pěstounské péče,“ svěřila se Marie Zemanová. Mezi oblíbené u zákazníků patří ale i kuchařky, zejména když jsou jejich autoři mediálně známí. Pokud se někdo dívá na vaření v televizi, tak si podle Marie Zemanové pak přijde i pro kuchařku, i když je to starší titul, protože reklama má velkou moc.

Další motivací jsou slevové akce, protože knihy jsou vzhledem k příjmům obyčejných lidí poměrně nákladným koníčkem. Takovou příležitost pro čtenáře mají právě v těchto dnech a potrvá až do konce měsíce. „Když je slevová akce, přichází v prvních dnech hodně lidí, ale pak zájem zase opadne,“ doplnila Marie Zemanová.

Knihy za zvýhodněné ceny totiž nabízejí někteří distributoři přímo ve svých katalozích, které často dávají nejen na knihkupecké pulty, ale i lidem do schránek.

Knihy také stále patří mezi oblíbené dárky. „Dneska se lidé také rádi sami odměňují, takže si kupují dárkové knížečky, kolibříky, třeba s citáty, co pohladí na duši,“ doplnila Lenka Průchová.