V roce 1895 se rozhodli slavit svátky vánoční na Třeboni. Knížecí rodina zde slavila Vánoce až do roku 1922, kdy jim byly zabaveny dvě třetiny majetku pozemkovou reformou.

Na Třeboň zavítali i během roku při cestování po svých panstvích, ale na Vánoce sem přijížděli z „chladné“ Hluboké už v listopadu a v lednu odjížděli do „vyhřátého“ Schwarzenberského paláce ve Vídni, aby se v dubnu mohli vrátit na rozkvétající Hlubokou.

Manželský pár Idy a Adolfa Josefa je také ojedinělý v tom, že oslavil Zlatou svatbu - 50 let od jejich sňatku (roku 1907) - byla to první, a nejspíš také poslední, Zlatá svatba v dějinách rodu.

Na Třeboni si letos už po sedmnácté připomínáme knížecí Vánoce na zámku formou adventních prohlídek ve vánočně vyzdobených interiérech jejich soukromých apartmánů.

I letos zveme veřejnost na tyto prohlídky, a to už od 1. prosince, ve všední dny pro předem objednané skupiny, o víkendech pak v pravidelném čase.

Třeboňský zámek měl pro Schwarzenbergy zvláštní atmosféru a ducha, nejspíš také proto, že třeboňské panství bylo jejich vůbec první panství v Čechách, které vlastnili.

Od roku 1660 - letos je to tedy přesně 350 let, co se u nás usadili a utvářeli tvář jižních Čech. Až roku 1661 kupují Hlubokou a roku 1719 dědí Orlík a Český Krumlov.