"Kauci cestující dostanou zpět po vrácení kola,“ informovala regionální mluvčí Českých drah a. s. Radka Pistoriusová.

Všechny půjčovny kol Českých drah jsou vybaveny kvalitními trekkingovými a horskými koly s odborně prováděným servisem. Zákazníci si mohou vypůjčit jak dětská, dámská, tak pánská kola. „Máme i dětskou sedačku, přilby a kola vybavena podle bezpečnostních předpisů,“ uvedla jedna ze zaměstnankyň jindřichohradecké půjčovny bicyklů Českých drah.

Bez předchozí domluvy si lze kola v kraji vypůjčit v Jindřichově Hradci, v Třeboni, v Písku, ale třeba také v Českém Krumlově, v Černé v Pošumaví, v Horní Plané, v Nové Peci, v Novém Údolí, na Lipně nad Vltavou, ve Volarech, v Táboře, ve Veselí nad Lužnicí či ve Strakonicích.

Ovšem jsou i půjčovny, kde je předchozí domluva nezbytná.
Poblíž Jindřichova Hradce je to například Kardašova Řečice, Majdalena, Nová Bystřice, Soběslav nebo České Velenice.

„Jižní Čechy jsou pro cyklisty atraktivní. Po celodenním výletu za poznáním krás přírody a kulturních památek ale není nutné kolo vracet na místo, kde bylo vypůjčeno. K tomuto účelu slouží dalších 12 stanic v Jihočeském kraji a dvě v kraji Vysočina, což je Jihlava a Telč,“ uvedla Radka Pistoriusová.

Kola si lze vypůjčit i na více dní. Cena jednodenního nájemného činí celkem 180 korun, pro držitele slevy Rail plus nebo jízdenky Českých drah je pak cena o 40 korun zlevněná.

Polodenní nájemné na maximální počet pěti hodin pak stojí 140 korun a pro držitele Rail plus nebo jízdenky Českých drah pak vyjde cena najemného na 110 korun.

„Vypůjčení kola v půjčovně Českých drah přináší zákazníkům řadu výhod. Na vyjmenovaných tratích je možné vypůjčené kolo přepravovat zdarma. Největší výhodou, jak už jsem řekla, ale je, že cestující mohou vrátit kolo zcela jinde, než si ho před tím zapůjčili,“ řekla Radka Pistoriusová.

„Často podnikáme spolu s přítelem nebo celou rodinou výlety na kolech, ale nikdy jsem neslyšela o tom, že bych si mohla ve spolupráci s Českými drahami vypůjčit kolo. Vím, že existují různé půjčovny, ale o tomto místu, kde bych si je mohla vypůjčit, jsem nevěděla,“ svěřila se Štěpánka Veškrnová z Jindřichova Hradce.

„Určitě je to dobře, pro turisty to představuje velkou výhodu. I kdybych se vydala na výlet někam do města, kde by byla v okolí města krásná příroda, neváhala bych a kolo si určitě vypůjčila, vždyť je to lepší než cestovat všude autem. Nehledě na to, že je zde i ta možnost kolo vrátit jinde, než jsem si ho pronajala,“ dodává Štěpánka Veškrnová.

Lucie Schmiedová