Na Třeboňsku po 20. srpnu vyvstala otázka postřiků, která se řeší až do současné doby.
Tehdy starostové Třeboně a Majdaleny bezúspěšně usilovali o celoplošný letecký postřik v zasažených lokalitách, i když výskyt komárů v horním povodí Lužnice a v Třeboni bylo možné označit doslova za kalamitní.
Přesto krajský hygienik tehdy vydal zamítavé stanovisko s tím, že je třeba zvážit rizika, jako jsou dopady na včelstva, ryby a podobně. Aplikace by navíc musela být opakovaná.
Nakonec se postřik zrealizoval a v Třeboni s ním pokračují do současné doby. Po deseti letech má však mnoho lidí v této oblasti pocit, že od povodní komárů přibylo.
Od povodní přestali na dovolenou do Třeboně po patnácti letech jezdit například manželé Tučkovi z Prahy: „Většinou tam zajedeme jen na jednodenní výlet. Zastavili jsme u hrobky, a to tam byla mračna komárů."
Podle místostarosty Třeboně Zdeňka Mráze město letos realizovalo již dvě aplikace látky vectoback.
„Věnujeme se tomu intenzivně, ošetřujeme jednak Mokrá luka a pak výtopovou oblast Rožmberka, kde je největší semeniště komárů. Spolupracujeme i s žáky rybářského učiliště, kteří pomáhají. Tyto kroky vždy konzultujeme s hygieniky a správou CHKO," říká Mráz s tím, že komáři zde byli i před povodněmi.
Dodává, že se i nyní lidé ptají na zásah proti štípavému hmyzu, ale vyčleněné finanční prostředky města na tuto akci jsou letos vyčerpané. Navíc před čtrnácti dny byl velký nápor vody, což opět spolu s teplem a větrem zlepšilo podmínky pro rozvoj komáří populace.