close Adam Hudec info Zdroj: Deník zoom_in Přesto je rok 2019 a kultura jde dělat jinak než podle zašlého, zasmrádlého kopyta.

Dny města mají být nejvýznamnější hradeckou slavností daného roku. Jsou přitom utopené na zámeckém nádvoří – v samotném městě, které oslavují, se v jejich rámci neděje zhola nic. Že vůbec nějaké slavnosti jsou, se člověk dozví pouze z jedné značně oprýskané reklamní stojky na náměstí a z panelu na průčelí kulturního domu.

Slavnosti letos, jak už je bohužel zvykem, nenabídly žádnou zábavu pro lidi mezi dvaceti a čtyřiceti lety. Mnoho takových návštěvníků se přišlo podívat, rychle vdechlo jedno pivo a zase zmizelo.

O nadcházejícím víkendu se bude konat festival Živý Hradec. Nepořádá ho město a je to na něm znát. Jeho pořadatelé ze spolku Civis novus za zlomek toho, co stály Dny města, pozvali na pátek a sobotu osm vystupujících – sice menších, přesto ale zvučných jmen se zárukou kvalitního výsledku.

Jistě, kultura je individuální záležitostí a každému se líbí něco jiného. Pokud je lidem nabízená zadarmo, davy dorazí vždycky. Letošní Dny města ale Hradec ničím nijak extra neobohatily.