Adam HudecZdroj: DeníkVzdělávací a kulturní centrum, jak se nová společnost jmenuje, v sobě spojí Muzeum fotografie a moderních obrazových médií, Dům gobelínů a Hvězdárnu profesora Františka Nušla. Do jejího čela se postaví vítězka konkurzu na post ředitele, nynější vedoucí městského odboru školství Jitka Čechová.

Zastupitelstvo ještě před schvalováním tohoto sloučení jednalo o protinávrhu strany Patrioti, který navrhoval spojit do nové organizace i Kulturní dům Střelnice, Výstavní dům Stará radnice, informační centrum a městskou knihovnu. Ten – bohužel – hlasováním neprošel.

A tak vznikl prazvláštní kočkopes dvou, dejme tomu, podobných muzeí… a zcela nesouvisející hvězdárny. Navíc prozatím chybí jakákoliv vize toho, jak to vlastně celé bude fungovat.

Novou ředitelku čeká velmi složitý a nezáviděníhodný úkol – postarat se o obě muzea, která více či méně fungují, a zejména (což je nejdůležitější) otevřít novou hvězdárnu, jejíž přestavba stála přes čtyřicet milionů korun, veřejnosti. Nejen té hradecké, nejen té okresní, ale republikové.

Pokud se tahle novota dobře nastartuje, budeme mít v Hradci něco, o čem bude mluvit celá země. Kéž by to tak dopadlo.