Adam HudecZdroj: DeníkDokument má navrhnout využití veškerých současných zelených ploch, určit pravidla a naplánovat budoucí úpravy a revitalizace. Protože se jedná o poměrně klíčový materiál, slíbila radnice, že jej projedná s veřejností.

Rozhodně je fajn, že nějaká taková studie vznikne, navíc pod dohledem několika ostřílených odborníků, kteří nemají na radnici úzké vazby. Pokud bude provedená dobře a detailně, mohla by částečně vyvrátit léty prověřený fakt – se zelení to v Hradci prostě moc neumíme.

Důkazů je spousta: poněkud necitlivě vykácená horní část Husových sadů a její, minimálně z části nekvalitní nové osázení. Žalostný stav stromků lemujících Klášterskou ulici nebo dolní náměstí. Přerostlá tráva mezi paneláky na sídlištích.

Na druhou stranu úřadu nelze jenom nadávat, protože v posledních letech se situace obrací k lepšímu, byť pomalu – město už druhým rokem pořádá soutěž o nejlepší květinovou výzdobu nebo nechává rozkvést různé plochy, které ležely ladem – Jáchymovu nebo nově Jarošovskou ulici.

Pokud to tak půjde dál – třeba za pomoci nové studie -, budou Hradečáci na svou zeleň pyšní. To zatím úplně nemohou.