Lenka NovotnáLenka NovotnáZdroj: archivA co víc, kde nebudou na obličeji dvě "schválené" roušky, musí být respirátor, a to nejméně s označením číslem dva. A skomírající obchod s ochranou úst se zase rozjel ve velkém. A náš národ, který nemůže šít roušky či samovýrobou dělat respirátory, začal s daleko větší silou vymýšlet vtipy.

Některé více, jiné méně povedené či vkusné. Ale našla jsem mezi nimi jeden, který vyvolává řadu otázek. Ač nejsem příznivcem konspiračních teorií. V článku z roku 2009 z deniku.cz s názvem Svaz pacientů vyzývá: Noste roušky!, který je věnovaný nebezpečí z prasečí chřipky, dnes exministr zdravotnictví a exporadce vlády v covidovém období Roman Prymula jako šéf České vakcinologické společnosti oponuje. „Je to nesmysl. Naopak manipulace s rouškami vede k většímu riziku – ulpí na ní bacily a ty se při jejím sundávání snáze dostanou na ruce. Proto bych spíše doporučil časté a důkladné mytí rukou,“ vzkázal tehdy Prymula.

Tak, co si pak má člověk vybrat. V roce 2010 na prasečí chřipku zemřelo 102 lidí. Ale s covidem již jenom na jihu Čech zemřelo přes tisíc lidí.

Takže mě napadly zhruba tři varianty. Buď vědci udělali obrovský krok kupředu v oblasti výzkumu účinnosti respirátorů, nebo se jedná o účinné lobbování či vyjití vstříc výrobcům respirátorů a nebo vláda tak trochu neví kudy kam a jedná v duchu hesla tonoucí se stébla chytá.

A co si myslíte vy? Hlasovat můžete v anketě pod článkem.