Nárok na kompost má každý, kdo má trvalý pobyt v Nové Bystřici či jejích částech, uhrazený poplatek za odpad a nemá vůči městu ani žádné jiné další pohledávky. Množství je limitováno jedním kubickým metrem na domácnost a dříve, než se na kompostárnu vydáte, je potřeba si na pokladně městského úřadu vyzvednout příslušnou poukázku, bez níž nebude nikomu kompost vydán.

S vydávání začalo město již v pondělí a v pevně stanovených termínech si mohou Bystřičáci pro svůj kubík dojet až do konce dubna. Jak informoval starosta Vladimír Bláha, chce město tímto způsobem podpořit své občany, kteří se hojně zapojují do systému svozu bioodpadu. „V současné době máme kompostu dost, a to i díky těm, kteří umisťují odpad do hnědých popelnic. Lidé si proto rozhodně zaslouží, aby také nějak participovali na výsledku. A podle prvních zpráv, které mám, o to opravdu stojí, takže uvidíme, jak dlouho nám kompost vydrží. Už připravujeme a kátrujeme další várku, abychom mohli pokud možno uspokojit každého," uvedl starosta.

Obdobný projekt funguje již od konce března v Jindřichově Hradci, kde je o kompost mimořádný zájem a podle ředitele Služeb města Ivo Ježka si jej Hradečáci odvezli na své zahrádky přes 400 tun. Materiál z kompostárny mizí každou sobotu takovým tempem, že se na ty, kteří přijedou odpoledne, zpravidla už nedostane.

Zásoby se tenčily takovým tempem, že vedení Služeb města zvažovalo, zda uplynulá sobota nebyla na nějaký čas tou poslední.

„Naštěstí nám dozrála ještě jedna řada, takže lidem budeme kompost rozdávat i nadcházející sobotu, pak už ale musíme skutečně skončit, dokud opět nějaké větší množství nevyrobíme," vysvětlil Ivo Ježek. V Hradci je množství limitováno na jeden přívěsný vozík za auto na osobu.

Kdy a kam?

Kompost lze vyzvednout na novobystřické kompostárně:

čtvrtek 21. dubna 13:00 - 18:00

sobota 23. dubna 8:00 - 12:00

pondělí 25. dubna 7:00 - 15:00

čtvrtek 28. dubna1 3:00 - 18:00

sobota 30. dubna 8:00 -  12:00

Občan, který má nárok na kompost, si v případě zájmu vyzvedne na městském úřadě v kanceláři číslo 1 (pokladna) poukázku na kompost, kterou odevzdá na kompostárně při vyzvednutí kompostu. Bez poukázky nebude kompost vydán!