Po uplynulých čtyři a půl roku nesměla nová kompostárna v režii Služeb města vykupovat zelený odpad ani naopak prodávat vyrobený kompost za peníze. To se ke konci nadcházejícího června ale změní. Informoval o tom místostarosta Radim Staněk.

„Po pětileté době udržitelnosti se pravidla mohou změnit. Dosud kompostárna mohla pouze přijímat biologická odpad z městské zeleně a od občanů města, nikoliv od soukromých subjektů. Vyrobený kompost se používal pro potřeby města, případně se v několika případech zdarma rozdával Hradečákům,“ popsal.

Do kompostárny, která je v provozu od druhé poloviny roku 2014, se ročně uloží kolem 1500 tun biologického odpadu. Nejvíce, přes 1876 tun, se do ní uložilo hned v prvním celém roce provozu, tedy v roce 2015. Z jedné uložené tuny bioodpadu se vyrobí na 400 kg kompostu.

Kompostárna, která se na Jiráskově předměstí stavěla od září 2013 do května 2014, vyšla celkem na 11,3 milionu korun. Evropská dotace na její výstavbu činila přes 7 milionů korun, stát přidal dotaci ve výši přes 400 tisíc korun. Zbytek doplatilo město.