Vyplývá to z vyjádření jejich zástupců pro Deník. Do hry ale letos vstoupí i politické strany nové, a nyní parlamentní.

Všichni však sází jak na relativní mládí, tak na zkušenosti. Všichni také naplní své kandidátky plným počtem devětadvaceti zastupitelů, politické strany doplní kandidáty takzvaně nezávislými.

 Jak tedy vypadá současné sestavování kandidátek ve městě u Vajgaru?

„Kandidátku ještě nemáme úplně uzavřenou, zejména na posledních místech, která doplňujeme, protože čtyři až pět lidí si to rozmyslelo,“ uvedl za ČSSD Jaroslav Kozlovský s tím, že do hry vstupují náhradníci.

Jak uvedl Josef Nejedlý, celou kandidátku už má obsazenou Strana zelených a nezávislí kandidáti. „Prioritou určitě bude zrušení výherních automatů,“ naznačil i jeden z hlavních bodů volebního programu.

Podobně je na tom podle vyjádření Bohdana Soukupa i ODS, která rovněž hodlá kandidátku už pouze „dolaďovat“. Jedničkou i tentokrát, a to počtvrté, bude současný starosta Karel Matoušek. „Jdu do toho s pocitem člověka, který má síly, aby pro město ještě něco udělal,“ uvedl pro Deník první muž radnice, jemuž nelze za uplynulá volební období upřít schopnost nasměrovat všemožné toky peněz k Vajgaru.

Své dlouholeté zkušenosti v zastupitelstvu i městské radě hodlá i v letošních komunálních volbách zúročit Sdružení nezávislých kandidátů – Evropští demokraté. „Naší snahou bude podpora zeleně ve městě a také podnikání,“ uvedl hradecký šéf SNK – ED Stanislav Beran. Ačkoliv jejich členská základna čítá necelou desítku lidí, kompletní kandidátku sestaví díky nezávislým.

Kandidáti jsou zatím v utajení

Kandidátku prý bez problémů sestaví KSČM, ale podle vyjádření okresního šéfa a hradeckého zastupitele Tomeše Vytisky na její zveřejnění je času dost. Na kandidátce se ale podle jeho slov mají objevit jména všech pěti současných zastupitelů.

Slovy místostarosty Pavla Vejvara zůstává v utajení také Volba pro město. „Pravděpodobně kandidovat budu. Dohodli jsme se, že ale do 10. srpna kandidátku nezveřejníme,“ u­vedl.

Velké šance na zvolení mají v letošních komunálních volbách i kandidáti nových, a nyní již parlamentních, politických stran. Podporu svých voličů proto hodlají zúročit i na podzim. Předseda regionu Jindřichův Hradec za stranu T0P 09 Jiří Lískovec má o kandidátech na předních místech pro město Jindřichův Hradec jasno. „Kandidátní listinu máme téměř hotovou, jen několik lidí si ještě vzalo čas na rozmyšlenou, do konce měsíce však kandidátka bude úplná. O programu budeme teprve jednat na setkání,“ upřesnil Jiří Lískovec.

Věci veřejné zatím se zveřejněním kandidátů vyčkávají. „Jména na hotové kandidátce uveřejníme plošně až po 9. červenci. O požadavcích jednotlivých kandidátů do programu budeme ještě jednat. Oficiální program tedy zatím nemáme,“ sdělil předseda klubu “vévéček“ za Hradec Vladimír Šmol.

Známí lídři voleb:

ČSSD: 1. – Stanislav Mrvka, 2 . – Zdeněk Reil, 3. – Jiří Punda, 4. – Bohumil Komínek, 5. – Vlastislav Pecka

ODS: 1. – Karel Matoušek, 2. – Karel Drobil, 3. – Bohdan Soukup, 4. – Petra Marešová, 5. – Ivo Ježek

SZ a NK: 1. – Josef Nejedlý, 2. – Zuzana Rybáková, 3. – Pavel Körner, 4. – Sabina Langerová, 5. – David Kinšt

SNK – ED: 1. – Stanislav Beran, 2. – Jiří Gantner (dříve ČSSD), 3. – Vladislav Burian, 4. – Jiří Blížil, 5. – Karel Hron

TOP O9: 1. – Vojtěch Duba, 2. – Nela Svěráková, 3. – Jiří Lískovec, 4. – Martin Kukačka, 5. – Miroslav Vlasák (dříve KDU–ČSL)