Na Červené Lhotě připravují kanalizaci, v Dačicích nové interiéry a v Třeboni se chystají na velikonoční přivítání Petra Voka.

Takzvaným zimním spánkem se však jejich kasteláni nenechají ukolébat ani náhodou. Začínají úklidové a další práce.

Třeboňský zámek podle kastelána Pavla Hofmana už je sice také pro širokou veřejnost zavřený, ale bude přístupný pro objednané prohlídky hostů třeboňských Lázní Aurora a Bertiných lázní. Veřejnost se tam může také těšit na tradiční adventní prohlídky.

V prostorách zámku Červená Lhota se v nově vybudovaném zámeckém divadle odehraje 12. listopadu poslední divadelní představení, které je už podle kastelána Tomáše Horyny beznadějně vyprodané.

„Musíme pak celé patro zazimovat, vypustit vodu ze stoupaček a z toalet, aby je nástup mrazů neponičil. Kromě běžného nutného úklidu, který zahrnuje drhnutí podlah tak, aby byly hotové do Vánoc, než začne mrznou, připravujeme i několik stavebních akcí,“ doplnil Tomáš Horyna. Na programu budou mít rekonstrukci areálu, zejména provozního zázemí v hospodářských budovách a adaptaci budovy, která slouží jako ubytování pro průvodce, kde by se jim měl zlepšit komfort.

Návštěvníky, které přiláká alespoň na procházku kolem Červené Lhoty příjemné podzimní počasí, může překvapit zajímavý pohled na oblíbený vodní zámek bez vody.

„Rybník je v současné době vypuštěný, zbývá ještě tůň před zámkem. Musí být úplně prázdný, abychom mohli začít připravovat položení kanalizačního potrubí, které bude v budoucnu napojeno na kanalizaci a čistírnu odpadních vod. Byli bychom rádi, kdyby nám realizaci umožnilo počasí ještě letos v listopadu až prosinci. Snad nám to nepřekazí sníh,“ vysvětlil Tomáš Horyna.

Zámecký rybník podle jeho slov rybáři z Deštné loví jednou za pět let, proto chtějí využít příležitosti a zároveň by byli rádi, kdyby se mohl rybník na jaře opět napustit, aby neztratil na své atraktivnosti pro návštěvníky, kteří si na jeho hladině rádi vyjedou na loďkách.

Velká úroda ryb však podle Tomáše Horyny na rybáře nečekala. „Skoro nic tu nebylo, všichni byli překvapení. Je to sportovní rybník a byl úplně vychytaný. Zůstalo v něm jen několik štik, asi pět velkých kaprů, sumci, ale překvapením byli úhoři a raci,“ uzavřel Tomáš Horyna.

Stavební práce se nevyhnou ani zámku v Třeboni. „Přísun financí z ministerstva kultury byl letos menší, protože zelenou dostal zámek Český Krumlov na vybudování hradního muzea, které má být otevřené už v prosinci k příležitosti Rožmberského roku. Nám se tedy povedlo opravit jenom jednu fasádu směrem do náměstí, která byla jednou z nejhorších fasád na zámku a v současné době začínáme opravovat fasádu na Valech, na budově, kde kdysi býval internát Obchodní akademie, která už opravit skutečně potřebovala,“ vysvětlil kastelán třeboňského zámku Pavel Hofman.

Na Rožmberský rok, který v Jihočeském kraji zavládne příští rok, podle jeho slov chystají také bohatý program.

„Připravujeme dvě větší výstavy v zámecké galerii a tři menší ve spolupráci se Státním oblastním archivem přímo v zámku. Zároveň chystáme bohatý kulturní program a noční prohlídky na rožmberské téma. Program zahájíme na Velikonoce jako vzpomínku na den, kdy Petr Vok roku 1602 poprvé přijel do Třeboně,“ doplnil Pavel Hofman.

Práce čeká také na zaměstnance zámku v Dačicích. „Jakmile jsme zavřeli brány, začalo velké stěhování expozice, protože část mobiliáře se bude vracet na původní místo do hradu Bítov a postupně by se měly interiéry v zámku měnit,“ řekl kastelán zámku v Dačicích Jan Mikeš.

První etapa změn bude podle jeho slov znamenat reinstalaci pokojů v prvním patře. Od 1. dubna by už měli návštěvníci přijít do nově přeinstalovaných prostor, ve kterých budou nově zrestaurované tapety a nábytek, který byl zatím v depozitáři .