I když kvůli používání nekvalitního paliva a spalování různého odpadu v lokálních topidlech se v mnohých místech zhoršuje kvalita vzduchu, starostové jsou většinou skeptičtí k tomu, že by měli možnost chodit kontrolovat, čím kdo topí.

Záměr ministerstva podpořil i Svaz měst a obcí. Jak ale říká místostarosta Třeboně Zdeněk Mráz, který je zároveň i předsedou energetické komise zmíněného svazu, jsou dva názorově odlišné tábory: „Sekce životního prostředí se přiklání k tomu, že je třeba to kontrolovat. Je sice vidět, jaký dým jde z komína, ale je třeba vědět z čeho. Energetická komise je však jiného názoru. V rámci diskuse bylo konstatováno, že způsob kontroly je ze zákona těžko uchopitelný.”

Energetická komise podle Mráze nedává naději tomu, že budou moci chodit pověřené osoby do objektů a kontrolovat, čím se topí.

„Osobně si myslím, že to ještě více zkomplikovalo život například starším občanům, kteří se mohou stát obětí dalších podvodníků vydávajících se za úředníky. Těžko by se lidé orientovali v tom, co je legitimní,” míní Mráz a dodává, že stát by měl hlavně využít svého nerostného bohatství, nebo i pokácené odpadní dřevo ze Šumavy za přijatelné ceny na topení. „Kvůli stále rostoucím cenám za topení se lidé vracejí k nekvalitním palivům,” dodal.

Ptali jsme se starostů:

Jak se díváte na záměr ministerstva životního prostředí , aby vedení obce mohlo kontrolovat, co lidé doma spalují v kotlích?

Filip Mencl, Novosedly nad Nežárkou: Domnívám se, že je to další nesmysl, který vzniká v Praze. Dělat takového kontrolora bych opravdu nechtěl. Myslím si, že občanům chodí do domů dost lidí a nechtěl bych je tam obtěžovat ještě já. Je to jen další elegantní způsob, jak na obce naložit povinnosti, na které stát nemá prostředky. Jsem zásadně proti, ale pokud by si takový zákon poslanci odhlasovali, mohou si podle příslušných volebních obvodů domácnosti kontrolovat sami, s tím problém nemám.

František Volf, Roseč: Myslím si, že to není dobrý nápad. V obci máme zavedený plyn a až na pár výjimek s ním topí všichni, nebo to kombinují se dřevem. Pochopitelně občas se najde někdo, kdo něco špatného spálí, a pak na to doplácejí všichni. Kontrolovat by to ale měli kompetentní úředníci třeba z inspekce životního prostředí. Tohle by mohlo rozhádat celou vesnici. A také by mělo ministerstvo životního prostředí dohlédnout, aby se k nám nevozilo nekvalitní uhlí.

Radim Beneš, Pluhův Žďár: Je to sice krásná myšlenka, ale utopie. Již v minulosti bylo možné lidi upozornit, že něco špatného topí. Ale nedovedu si představit, že u někoho zaklepu, protože mu jde divný kouř z komína, a on mě ochotně pustí dál, když zrovna pálí petlahve. Tohle by měly řešit jiné orgány státní správy a instituce. Je to pro obec taková pravomoc nepravomoc. Když starosta tímto způsobem začne „trápit” lidi, tak to jen zvýší nevraživost, které je už takhle hodně. Je to pravomoc, která vlastně ani není vymožitelná. Lidé by se měli spíš motivovat.

Vladimír Macků, Písečné nad Dyjí: Zatím jsme se tím vůbec nezabývali. U nás zatím nemáme zavedený plyn a domy se vytápějí lokálními topeništi, takže by to u nás sice přicházelo v úvahu, ale nedovedu si to dost dobře představit. Do nemovitosti je přístup pouze s policií a veřejná osoba podle mého nemá ani žádnou šanci.