Středověké klenoty se používaly při korunovacích českých králů až do počátku 17. století. Autorem vystavených replik je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků Jiří Urban, který realizoval například i šperky pro anglickou královnu Alžbětu II. nebo kříž pro papeže Jana Pavla II. "Návštěvníci uvidí dokonalé repliky českých korunovačních klenotů, ať už korunu, žezlo nebo říšské jablko. Kromě toho se dozví také spoustu informací o všech českých korunovaných králích," upřesnil kastelán Jan Mikeš s tím, že expozice přináší ještě další zajímavosti. "Návštěvníci uvidí i repliku korunovačních šatů císařovny Marie Terezie nebo kopii šatů Pražského Jezulátka, které panovnice osobně vyšívala. Mohou se také vyfotit v křesle před královským hermelínovým pláštěm," nalákal kastelán a dodal, že výstavu doplňují i repliky zbraní a kopie mincí, které pomáhají dokreslit především obraz doby Karla IV. Všechny vystavené exponáty chrání neprůstřelné sklo.

Repliky korunovačních klenotů na zámku si denně prohlédne až stovka návštěvníků. "Jsme tady na dovolené a využili jsme příležitosti vidět tuto výstavu. Je to nádherná ruční práce, dozvěděli jsme se například to, že jablko a žezlo původně ke koruně nepatří, což jsme nevěděli," zhodnotil expozici jeden z návštěvníků Zdeněk Švarc z Plzně.

Výstava České korunovační klenoty na dosah - Osudy 22 korunovaných panovníků bude v galerii jindřichohradeckého zámku k vidění až do 18. září.

Požár na jihočeském poli. Ilustrační foto.
Žháři na Hradecku a Táborsku zapalují, co se dá. Škody jdou do stovek tisíc