Obec má v současnosti podle starosty Pavla Vaňáska 300 obyvatel. Letos v říjnu si občané připomínali výročí jejího vzniku, může se pochlubit 2. místem v soutěži Zlatý erb a žehnání se dočkal první znak s praporem. Mezi nejnovější realizované investice samosprávy patří multifunkční hřiště, či kolumbárium na místním hřbitově.
Jednou z nejstarších pamětihodností je kostel sv. Víta. „Podle někoho se jmenujeme, původní latinský název zní Raduna magna, tak je to uvedeno v prvním dochovaném dokumentu z roku 1296, a z toho později vznikla Kostelní Radouň,“ vysvětlil starosta.
První symboly
K 725. výročí vzniku si obecní úřad nechal vytvořit symboly. „Heraldik nám navrhl znak i vlajku a při příležitosti oslav je požehnal probošt Ivo Prokop v našem kostele,“ dodal. Na znaku nechybí kostel, pěticípá růže a mlýnské kolo. „Kdysi v historii jsme tu měli tři mlýny, je to taková pocta mlynářskému řemeslu,“ osvětlil.
Kromě toho, že se letos slavilo výročí založení obce, také uplynulo 250 let od vytvoření sochy sv. Jana Nepomuckého. „Ta stojí na místním hřbitově, před dvěma lety jsme ji nechali zrestaurovat, na její obnově pracoval sochař Vladimír Krnínský,“ upřesnil Pavel Vaňásek.
Třetí zajímavé výročí je 25 let od zemětřesení: V obecní kronice Kostelní Radouně se píše, že 2. ledna 1996 v 6 hodin ráno překvapilo místní občany slabé zemětřesení. Z ničeho nic se ozvala ohlušující rána a lidé v obci zaznamenali chvění různých částí zařízení domácností. Nikdo netušil, o co se jedná, až 13. ledna psaly zemské noviny, že šlo o otřes o síle 2,1 stupně Richterovy stupnice.
V obci je obchod a hostinec s kulturní místností. Školka a škola není třeba, lidé dojíždí za prací a vozí své ratolesti do Jindřichova Hradce, Nové Včelnice, nebo Kamenice nad Lipou. „V říjnu jsme dokončili víceúčelové hřiště, na které jsme dostali dotaci z ministerstva pro místní rozvoj. V jarních měsících bychom ho rádi slavnostně otevřeli, už nyní ho ale může využívat veřejnost,“ uvedl starosta.
Jihočeský kraj Kostelní Radouni poskytl dotaci na výstavbu kolumbária, které si občané přáli. „O místa v něm byl velký zájem, protože lidé už si nechtějí zřizovat a udržovat prostornější hroby,“ objasnil.
Opravy se dočkalo také průčelí obchodu, kde už původní dveře dosloužily. „Byly dřevěné a do zápraží zatýkalo, a tak bylo nutné je vyměnit,“ popsal Vaňásek.
Podařilo se vybudovat kanalizaci s čistírnou odpadních vod a zrekonstruovat vodovod. V příští roce by samospráva ráda pokračovala v opravách komunikací.
Obec získala zpět 60 hektarů lesa, ale i zde bojují s lýkožroutem. „Kůrovec je v této lokalitě velký problém. Dalo by se říct, že těží za nás,“ poznamenal starosta.
Krásná příroda
V okolí Kostelní Radouně se nachází naučná stezka přes kaskády rybníků na kopec Čertův kámen. „V krajině kolem nás se rozprostírají pole, louky a rybníky, vede tudy turistická zelená značka na jednu stranu do Lovětína a na druhou do Lodhéřova, lokalita je tak vhodná pro pěší výlety i cykloturistiku,“ popsal i okolní krásy.
Obec, která má i vlastního maskota přímo před úřadem, vyřezávaného praotce Raduna, bodovala také v soutěži o nejlepší internetové stránky Zlatý erb 2021. „Umístili jsme se na krásném druhém místě v rámci Jihočeského kraje, což je opravdu úspěch, vděčíme za to naší hospodářce Miroslavě Pucandlové, která se webu věnuje,“ podotkl Vaňásek závěrem.