J
V rybníku Vajgar v Jindřichově Hradci hygienici vodu už neodebírali. Voda je tady tak špatná, že je zde koupací sezona už úplně ukončená.
„No, je to klasika. Na konci léta je voda vždycky zelená a občas i smrdí, ale co se s tím dá dělat? Celkově bych letos řekl, že to ale šlo,“ hodnotí Lukáš Pokorný z Jindřichova Hradce.

„Vodu odebírali hygienici v této koupací sezoně, jež končí 31. srpna, na jihu Čech ve třech lokalitách Orlické přehrady, u tří pláží Lipna a v rybnících Hejtman a Staňkovský naposledy. Podle zveřejněných výsledků laboratorních rozborů vykazuje nejhorší kvalitu opakovaně voda na Orlíku v oblasti Podolska a Vojníkova,“ uvedl František Kotrba z Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích.

Výsledky laboratorních analýz ukázaly mírně zhoršenou kvalitu vody na obou sledovaných rybnících na Jindřichohradecku. Voda sice je vhodná ke koupání, ale vykazuje mírně zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních potíží. U některých vnímavých jedinců, například alergiků, lidí se sníženou imunitou, dětí a těhotných žen by se mohly vyskytnout zdravotní potíže. „Doporučujeme se po koupání převléci, neotírat se ručníkem, ale osprchovat se čistou vodou,“ dodal Kotrba.

V letošní sezoně provedli pracovníci jihočeské hygienické stanice osm měření. Vzorky odebírali každých čtrnáct dní a mimo jiné měřili i teplotu vody.