Hygienici doporučují nepodceňovat rizika zdravotních potíží. Především v Orlíku by se citliví jedinci raději koupat neměli, pro všechny by měla být po koupání samozřejmostí sprcha.

Student Jan Zelený se v rybnících i na plovárnách koupe každé léto. „Nikdy se ale nezapomenu co nejdřív osprchovat, pokud někde platí zákaz, nebo vím, že jsou problémy se sinicemi, tak tam nelezu. Nikdy jsem neměl žádné zdravotní potíže, možná právě proto, že jsem opatrný,“ podělil se o své zkušenosti dvacetiletý mladík.

On a mnozí další využívají v létě k ochlazení přírodní i umělá koupaliště. A opatrnost je na místě. Kvalitu vody v přírodě až na výjimky takzvaných koupacích oblastí totiž ze zákona nikdo nesleduje. Lidé se ve většině rybníků koupou jen o své vůli a na své riziko.

Podobnosti o kontrolách přiblížil František Kotrba z krajské hygienické stanice Jihočeského kraje. „Kontrolujeme kvalitu vody, která je na místech označených jako koupaliště ve volné přírodě, jako je třeba Orlík nebo Lipno,“ vysvětluje František Kotrba.

Z jeho dalších slov vyplynulo, že největším problémem těchto vod bývá zvýšený výskyt sinic, jejichž vysoká koncentrace může být pro vnímavé jedince, osoby s chronickými potížemi nebo těhotné ženy riziková. Například na Českobudějovicku se ale žádné takové pravidelně kontrolované místo nenachází. Podobně je tomu i na Strakonicku.

Jinak jsou na tom plovárny, které jsou pravidelně kontrolovány. „Každý týden zde máme pracovníky ze zdravotního ústavu, bazén kontrolují také hygienici. Žádné problémy jsme doposud neměli,“ říká vedoucí koupaliště v Hluboké nad Vltavou Petr Dvořák a potvrzuje tak, že právě na plovárnách je voda nejvíce sledována a upravována a rizika spojená s koupáním jsou nejnižší.

Jakost vody ovlivňuje hned několik faktorů. Jsou jimi: počasí, množství srážek, povětrnostní podmínky nebo také chování koupajících. Koupání obnáší určitá zdravotní rizika, a je tedy vhodné zachovávat zásady, které jsou prevencí proti infekčním nemocem. Mezi ně patří hlavně dodržování základních hygienických návyků. Dobré je se koupat v rybnících k tomu účelu vyhrazených a kontrolovaných.

Lucie Jakschová

Kvalita vody v koupacích oblastech: 
Lipno - Černá v Pošumaví: St. 1
Lipno – Horní Planá: St. 1
Lipno – Lipno nad Vltavou: St. 1
Orlík – Radava: St. 4
Orlík – Podolsko: St. 3
Orlík – Vojníkov: St. 3
Rybník Hejtman: St. 1
Staňkovský rybník: St. 1
1 v pětistupňové škále znamená vynikající kvalitu vody. Odběr vzorků se uskutečnil 13. 7.

Zdroj: KHS JčK