Zájemcům o plavání v rybníku Hejtman a Staňkovský přinesly výsledky testů dobrou zprávu, pracovníci krajské hygienické stanice označili vodu jako vhodnou ke koupání.
Na jihu Čech hlásí problémy u přehrady Orlík v oblasti Podolsko. Tam je mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních potíží.
Pravidelné testy
„Měření se uskutečňuje jednou za dva týdny, odběry provádí hygienici obvykle v pondělí a výsledky zveřejňují ve čtvrtek odpoledne. V případě zhoršené kvality vody se provádí měření podle potřeby, tedy prakticky každý týden,“ uvedl František Kotrba z Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích.
Kvalita vody v koupacích oblastech ovlivňuje také návštěvnost těchto míst. To způsobuje problémy i lidem podnikajícím v těsné blízkosti rybníků. „Jezdím sem třicet let a voda v Hejtmanu byla vždy celkem dobrá, až vloni se hodně zhoršila. Pokud to bude takto pokračovat, lidi to určitě odradí,“ říká nájemce kempu v Chlumu u Třeboně Josef Přenosil.
Koupání nemožné
Dříve spadal do pravomoci hygieniků i rybník Vajgar v Jindřichově Hradci, který nesl označení koupaliště ve volné přírodě. Vzhledem ke kvalitě vody, kdy nebylo možné vyhovět přísným normám, požádala společnost Sportrelax provozující areál plovárny o jeho vyřazení ze seznamu přírodních koupališť. „Doporučili nám to sami hygienici, jedná se totiž o chovný rybník,“ říká k tomu ředitel městské společnosti Zdeněk Turyna.
Takzvaná Sluneční louka na břehu rybníka Vajgar bude tedy sloužit pouze pro sport či relaxaci. K dispozici je hřiště na volejbal či nohejbal, počítá se i s nainstalováním stolů na ping – pong. Koupání tady už letos nebude možné. Návštěvníky na to upozorní tabulka s nápisem Chovný rybník – zákaz koupání.
Tobogan pracovníci firmy rozeberou a o jeho dalším využití se zatím uvažuje. Likvidace čeká i 12 stromů v areálu plovárny, které jsou napadené broukem. „Zda je pokácíme před sezonou či až na podzim, se rozhodne příští týden,“ dodal Turyna.