Nádherné panorama jindřichohradeckého zámku má již několik let podstatnou vadu na kráse. Je jí historický pivovar, který před téměř pěti lety zachvátil požár a na jehož místě se od té doby tyčí pouze ohořelá ruina. Náprava by ale mohla přijít již ve velice krátké době.

Společnost RBB Invest jindřichohradeckého podnikatele Tomáše Blábolila, která zničený objekt vlastní, jej nyní nabídla k odkupu městu. Nabídku dostali předevčírem na stůl radní, kteří doporučili její schválení zastupitelstvu, jež zasedne koncem měsíce.

Starosta Stanislav Mrvka věří, že také mezi zastupiteli najde tento návrh dostatečnou podporu. „Je to ruina a pokud se to nebude řešit, narazíme brzy na problém nejen estetický, ale i využitelnosti centra okolo zámku. Doufám proto, že zastupitelé najdou dostatek odvahy ten nákup schválit," poznamenal starosta, jenž přiblížil i cenovou hladinu, v níž by se měla transakce pohybovat. „Oni předložili nějaký svůj návrh a my také. Výsledek musí proto zákonitě být produktem určitého kompromisu. V této chvíli se bavíme o částce zhruba 7,8 milionu korun," poodhalil Stanislav Mrvka.

Dá se očekávat, že prosadit nákup v zastupitelských řadách nebude pro radnici úplně jednoduché, neboť mnozí političtí reprezentanti mohou toto téma považovat za poněkud kontroverzní. Představitel opoziční TOP 09 Vojtěch Duba sám nemá v této záležitosti ještě vyhraněný názor. „K nám jako opozici se ta informace ještě nedostala, takže si to budeme muset pořádně prostudovat a prodiskutovat. Nicméně, za mě mohu říct, že alespoň ta myšlenka se mi docela zamlouvá. Opravit je to potřeba v každém případě a pokud to bude koupeno za výhodných podmínek, asi bych s tím neměl problém," říká opoziční zastupitel Vojtěch Duba.

Vyjádření firmy RBB Invest se nám prozatím, bohužel, nepodařilo zajistit, neboť její představitel Tomáš Blábolil se nacházel na pracovní cestě, nicméně přislíbil poskytnout komentář k pivovaru v nejbližších dnech.

Do rukou jindřichohradecké společnosti se objekt pivovaru dostal již před lety, kdy celý komplex budov nabízela k prodeji rodina Schulzů. Část budov získal státní hrad a zámek, kde tehdy působil jako kastelán Miloslav Paulík. „My jsme tenkrát měli zájem hlavně o nový pivovar a mlýn. Starý pivovar pak přešel do rukou soukromé společnosti," vzpomíná Miloslav Paulík, který by budovu také rád viděl v majetku města.

„Byl by to jistě chvályhodný počin, protože se jedná o neobyčejně cennou a významnou stavbu, kterou určitě stojí za to zachránit. Pokud sedí v zastupitelstvu patrioti, určitě to podpoří," míní.

Starý pivovar fatálně poničil rozsáhlý požár ze 7. září roku 2011. Podle vyšetřovatelů jej měly založit děti, které si v prostoru objektu zbudovaly skrýš.

Otázkou je, pro jaké účely město případně pivovar využije. Jak informoval místostarosta Bohumil Komínek, do jehož dikce spadají investice, uvažuje se například o multifunkčním zařízení s kongresovým sálem. Jeho výstavba byla původně plánována v kulturním domě Střelnice, který je však v tomto ohledu nepříliš vyhovující. „Pokud by se tak stalo, ze Střelnice by byl spíš jakýsi spolkový dům, kde by bylo zachováno stálé divadlo a kino. Při její rekonstrukci ale zcela určitě i nadále počítáme s vytvořením průchodu z parkán na Masarykovo náměstí, v tomto ohledu se nic nemění," vysvětlil místostarosta.