Úředníci na Dačicku chodí hlídat lokality, kde teď kvetou chráněné bledule.

Například na Dačicku jsou lokality, kde právě rozkvétají bledule. Pracovníci Městského úřadu v Dačicích květiny každý rok jezdí hlídat. „Ten, kdo má službu, tam zajíždí i o víkendech,“ říká vedoucí odboru životního prostředí dačického městského úřadu Jiří Müller.

Podotýká, že když by někoho nachytali, jak bledule trhá, tak budou nekompromisní. Fyzická osoba může dostat za přestupek 5000 korun a právnické osobě, která by natrhané květy prodávala, hrozí až půl milionu.
V případě, že by se poškodilo či zničilo stanoviště těchto chráněných rostlin, sankce by byly podstatně vyšší.

Takže pouličním prodejcům sněženek asi odzvonilo.
Prodejce musí prokázat, že květiny nepocházejí z volné přírody. Podle slov prodavače z jindřichohradeckého květinářství U Spořitelny Michala Bajzáka je ale problém dnes sněženky či bledule sehnat: „Chodí na to kontroly a není, kde je nakupovat, takže je neprodáváme.“

Podle majitele květinového ateliéru v Třeboni Augustina Kotila by svazek deseti sněženek vyšel dnes na nejméně 180 korun, což by bylo neprodejné.

„Musí se prokázat původ květin, a ty chráněné musejí mít osvědčení Cites, jako je u chráněných zvířat, že pocházejí z umělého množení. To se vztahuje jak na sněženky a bledule, tak i třeba na zelené borůvčí, které lze přidávat jako dekoraci do kytic a je ho na Třeboňsku plno, a také před Vánocemi na bělomech a lišejník,“ vysvětluje květinář.
Poznamenává, že květiny mají dokonce i rostlinolékařský pas, který je nutné mít při převážení rostlin. Bývá součástí dodacího listu.
„Již se mi stalo, že mě zastavila při silniční kontrole hlídka celníků, vezl jsem od dodavatele zboží a chtěli po mně na kytky pas,“ dodal.