Hospitalizaci hradí krajská pokladna

Ten za ně zaplatí například třicet korun v nemocniční lékárně nebo šedesát korun za jeden den hospitalizace od prvního března tohoto roku. Krajskou kasu tak vyšlo placení poplatků na necelé dva a půl milionu korun. Jen menší část, a to milion korun, lidé zaplatili z vlastní kapsy.

Výběr poplatků se velmi liší na jednotlivých odděleních nemocnice.

Zatímco při hospitalizaci lidé přijímají dar v průměru z pětaosmdesáti procent, ošetření v odborné ambulanci si nechají zaplatit jen z jedné třetiny. Na pohotovosti to je přibližně půl na půl.

„Třicet nebo devadesát korun lidé zaplatí spíše než několik set za pobyt na nemocničním lůžku. Právě při hospitalizacích, kde se platba dostává za několik dní do vyšších částek, lidé přijímají dar z krajské pokladny nejvíce,“ shrnula Jana Horáková z kanceláře ředitele nemocnice.

Někteří pacienti neplatí vůbec

Přijímat dar od kraje Vysočina si lidé zvykli i v lékárně. Tam sáhne do vlastní peněženky jen každý pátý člověk.

„Chodím do nemocnice pravidelně na kontroly, takže vždy rovnou vyzvednu léky tady v lékárně. Když je ta možnost, poplatek za recept neplatím. Léky jsou už tak drahé a tady mohu alespoň na poplatku něco ušetřit,“ podotkla důchodkyně Marie Dvořáková.

Poplatek stejně jako ona neplatí osmdesát procent návštěvníků lékárny. I při tomto systému placení už pelhřimovská nemocnice zaznamenala dlužníky. „Neuhrazené poplatky od počátku roku činí osm tisíc korun,“ doplnila Horáková.

V porovnání s milionovými částkami za výběr regulačních poplatků na jednotlivých odděleních jde ale o zanedbatelnou sumu.