Slavonická renesanční společnost nyní provádí testování elektroskútrů zapůjčených energetickou společností E.ON.
„Elektroskútry by podle našich plánů měly zejména v hlavní letní turistické sezóně zlepšit cestování krajem loupežníka Grázla – regionem Graselových stezek," uvedla ředitelka Slavonické renesanční o.p.s. Olga Žampová.
Region Graselových stezek je území od Nových Syrovic, kde se loupežník narodil, až po Novou Bystřici a dál od Českého Rudolce až po rakouský Karlstein. „S pomocí elektroskútrů a elektrokol chceme propojit toto území a umožnit návštěvníkům vidět víc bez nutnosti použít osobní auto," shrnula záměr Olga Žampová. Podle tohoto plánu tak bude možné šetrně a pohodlně  cestovat celým územím Graselových stezek. „Zvýší se tak dostupnost mnohých atraktivních cílů na stezkách, a to bez zbytečného znečištění spalinami a hlukem," doplnila. Přitom plně nabitý  elektroskútr má dojezd až 60 kilometrů, což například na slavonický okruh Graselovy stezky bohatě stačí. Měří totiž přibližně 23 kilometrů.
Elektromobilita se zároveň stane spolu s úsporami energie tématem vzdělávacích programů, které nabízí Spolkový dům ve Slavonicích, který Slavonická renesanční již rok provozuje.
„Během zimního testování posbíráme údaje  a vyhledáme nejvhodnější trasy, na nichž oslovíme partnery. Ti se do elektromobilní sítě přidají jako dobíjecí stanice či půjčovny," vysvětlil podrobněji testovací pilot a manažer vzdělávacích programů Slavonické renesanční Michal Ruman.   Podle tohoto záměru pak vznikne elektromobilní region. „Podobný funguje na Lipně a na Vranovské přehradě, kde společnost E.ON s partnery již podobný projekt realizuje," dodal. V budoucnu by podle informací Olgy Žampové ve Slavonicích mohly být k dispozici čtyři skútry a také čtyři  elektrokola.

Petra Jouzová