Systém preferenčních hlasů ovlivnil výrazně pořadí na kandidátce KDU-ČSL, které v krajském zastupitelstvu obsadilo čtyři křesla. Do zastupitelstva se tak nedostal ze čtvrtého  místa třeboňský starosta Jiří Houdek, kterého přeskočil z osmnácté pozice rovnou na druhé místo bývalý primátor Českých Budějovic Jaromír Talíř. Z páté příčky nepostoupil  ani místostarosta Dačic Jan Bartošek, jenž je zároveň místopředsedou celorepublikové KDU-ČSL.

Přesto považuje volební výsledek křesťanských demokratů za úspěch, a to jak na krajské, tak i celostátní úrovni. „Obecně jsme získali víc mandátů než v minulých volbách a v Jihočeském kraji se nám podařilo čtyři křesla udržet. Ukázalo se, že i když před dvěma lety naší pozici oslabili členové, kteří odešli k TOP 09, tak nás to tolik nepoznamenalo a KDU_ČSL se vrací do velké politiky. Změna vedení je příslibem ke změně stylu politiky," míní Jan Bartošek. Osobně jej mrzí, že nyní Dačice zástupce v krajském zastupitelstvu nemají. „Ale když budeme součástí koalice, tak své reprezentanty mít budeme," poznamenal.

Podepsaná již byla dohoda o možném vzniku koalice KDU-ČSL s TOP 09 a Jihočeši 2012, která by měla 16 mandátů. „Z této pozice chceme jednat s vítěznou ČSSD, ale v našem programu klademe velký důraz na protikorupční aktivity, což je pro nás prioritní. Budeme chtít zprůhlednit hospodaření kraje a prověřit zakázky, o nichž jsou pochybnosti," dodal Jan Bartošek.

Jeho slova potvrzuje poslanec Michal Doktor z uskupení Jihočeši 2012. „S TOP 09 a KDU-ČSL jsme jednali již v sobotu. Oba subjekty jsou nám programově blízko, tudíž nám toto rozhodnutí připadalo správné," uvedl.

Petra Jouzová, Lenka Novotná

Jihočeši 2012 hodlají klást důraz na střízlivý rozpočet, který by zamezil dalšímu zadlužování kraje, a také na transparentnost zakázek a výběrových řízení. „Osobně bych se chtěl zaměřit na zdravotnictví, které je sice téměř ideální, ale má své vnitřní rezervy, ať už se to týká výběrových řízení nebo záchranné služby, kde bych se chtěl zasadit o její zkvalitnění. Například některá místa Jindřichohradecka by mohla být lépe pokryta," upřesnil.

Spokojenost s výsledky vládne především v táboře komunistů. Alena Nohavová z Třeboně  bude usedat v krajském zastupitelstvu již druhé volební období a vzhledem k její profesi učitelky by chtěla pokračovat v práci v oblasti školství.

„Pokud by ta možnost byla, tak bych ji vítala. Z mého pohledu je nyní v rámci kraje nedostatek mateřských škol a  naopak přebytek škol středních, neboť do nich dorazily populačně slabší ročníky. Takže je předpoklad další vlny optimalizace školství. My bychom chtěli posílit především učňovské školství, protože nám vypadla celá generace dělníků," naznačuje Alena Nohavová směr, který by ráda prosazovala. Podpora učňovského školství by se měla ubírat i formou pobídek pro studenty.

Naopak předsekrajské volbyda oblastního sdružení ODS J. Hradec Jan Váňa nehodnotí výsledky příliš pozitivně. „Jsem spíše zklamaný z toho, jak voliči rozhodli, ale nemyslím si, že by to byla chyba pravicových stran." Kromě tradičních priorit kraje by se chtěla ODS zaměřit na zaměstnanost. „Jedná se zejména o podporu zaměstnavatelů, ale i o zkvalitnění dopravní obslužnosti, aby lidé měli možnost do práce se vůbec dostat," popsal prioritu strany v kraji Jan Váňa, který v předchozím období působil ve finančním výboru kraje.

Nováčkem v krajském zastupitelstvu je jindřichohradecký starosta Stanislav Mrvka, jenž je zároveň předsedou místní organizace ČSSD. Podle něho lidé dali ve volbách najevo svůj názor.

„Znamená to jistě i to, že byla odvedena dobrá práce, v níž by se mělo pokračovat," zmínil. Jako zastupitel bude podporovat priority krajského vedení, nicméně hodlá hájit především zájmy Jindřichohradecka. „Z celého kraje bylo nejvíce hlasů pro ČSSD právě u nás, což jistě mnohé naznačuje. Osobně budu obhajovat záležitosti v oblasti dopravy, školství a sociálních věcí," uvedl Stanislav Mrvka.