Kruhové objezdy jsou bezpečnější než křižovatky řízené semafory

Jednou z předností okružní křižovatky by měla být její větší bezpečnost oproti křižovatce řízené semafory a také by na ní měl být daleko plynulejší provoz.
Právě nutnost vyšší bezpečnosti stála za vybudování jindřichohradecké křižovatky u Stavcentu. Impulzem, kdy se všechny zainteresované strany, dalo by se říci, rozhoupaly, byla tragická dopravní nehoda, kdy hasičská cisterna vjela na červenou do křižovatky a narazila do osobního auta. V něm zemřeli dva lidé.
„To se vůbec nedá srovnávat, kolik zde bylo nehod a hlavně hodně vážných. Teď občas do sebe auta ťuknou, ale většinou to odnášejí plechy,“ říká Aglaia Vojtíšková, která bydlí v těsné blízkosti zmíněné křižovatky smrti u Stavcentu.
Vzpomíná na doby, kdy křižovatce vládly semafory a doma měli v pohotovosti tašku s první pomocí.

Taška pro pomoc

„Jakmile se ozvala rána, tak jsme volali záchranku a s taškou vybíhali ven. Skutečně zde bylo hodně zranění. Tehdy bych ani nevěřila, jak může kruhový objezd křižovatku s takovým velkým provozem změnit,“ pokračovala v popisu situace.
Dřív, když nešla světla, tak se podle ní z vedlejší ulice člověk ani nedostal, teď je to docela plynulé a u Billy to samé. „Ještě by mohla být U Trojice. Nemusel by být celý ostrůvek, ale stačil by nějaký sloupek, který by se objížděl, jako je to v zahraničí,“ dodala Vojtíšková. V Třeboni by měl příští rok vyrůst nový kruhový objezd na Pražské ulici U Trojice. ,,Silnice, kterých se to týká, patří Ředitelství silnic a dálnic, takže do stavby nezasahujeme a neplatíme ji. Projekt už jsme viděli a hodně nám to pomůže,“ přiznala místostarostka Třeboně Anna Kahounová.
Podle ní je zmiňovaná křižovatka dost složitá a kruhový objezd by v tomto případě situaci řešil. Třeboň má zatím jen jeden kruhový objezd, a to na výpadovce na České Budějovice.

,,Jsme s ním spokojení. Kruhový objezd je nejen bezpečný ale je i díky sousoší kaprů uprostřed i jakýmsi vstupem do města,“ zmínila Kahounová a dodala, že objezd díky tomu nikdo nepřehlédne.
V Dačicích se uvažovalo, že by dopravě ulehčil v dolní části Palackého náměstí také kruhový objezd. Centrem města totiž prochází hlavní tah na Jindřichův Hradec, Telč a Jemnici. Podle starosty Rudolfa Hájka však nelze objezd z praktických důvodů realizovat, neboť křižovatka se nachází v kopci a zejména nákladní auta přijíždějící od Jindřichova Hradce by to v zimě nemusela včas ubrzdit. Další kruhový objezd není zatím v plánu ani v samotném Jindřichově Hradci.

Redaktoři Deníku