„Náš Míša je rozený cestovatel a hlavně velmi společenský krokodýl. Na své cestě do Jindřichova Hradce poznal mnohá krásná místa vlasti a přesvědčil se o tom, že všude žijí dobří lidé,“ uvedli na sociální síti členové Kovozoo.

Cestování s kovovými zvířaty podle týmu Kovozoo nemá žádný speciální důvod. „My z týmu Kovozoo Staré Město milujeme svou práci a žijeme pro ni…..takže když třeba o víkendu z čistě soukromých důvodů jedeme někam mimo náš region, třeba do Jindřichova Hradce, kde máme každoročně s přáteli sportovní setkání, bereme si některé z našich kovových zvířátek s sebou na výlet. Jde v podstatě o propagaci týmu mimo region Zlínského kraje. A musíme říct, že si toto cestování opravdu užíváme,“ říká za Kovozoo Martina Juřenová. A dodává: „Představte si situaci, kdy jedete po dálnici a kolem vás prosviští kovový velbloud, býk, krokodýl nebo třeba mrož…reakce lidí jsou kouzelné,“ komentuje výlety se zvířaty. Ty jsou umístěna ve Starém městě v kovové zoo. „Jsme zábavně-inspirativně-ekologicky naučný areál, který funguje jako turistický cíl s roční návštěvností sto tisíc osob,“ popisuje.

Krokodýl Michal byl v Hradci pouze na návštěvě. Nyní už je zpět v kovové zoo. Členové Kovozoo krokodýla vyrobily v areálu zoo pod vedením zakladatele Bronislava Janečka. Zvířat má společnost ve Starém Městě více než tři sta. „Všechna jsou v životní velikosti a jsou vyrobena ze železného šrotu. Materiálu pro výrobu máme stále dostatek, máme k dispozici vlastní kovošrot,“ upřesnila Martina Juřenová. Kovový

Zvíře slouží jako atrakce. „Náš Michal je krotký a rád se fotí. Lidé chápou naše zvířata jako zábavu spojenou s uměním. My k tomu dodáváme ještě ekologický kontext, jsme skupina firem zabývajících se zpracováváním různých druhů odpadů. Jsme REC – Recyklační ekologické centrum. V areálu Kovozoo ukazujeme lidem, jak lze využít odpad, který oni vyhodí. Je to úplně jiný způsob recyklace,“ vysvětluje Martina Juřenová.

Je to krokodýl mořský, jmenuje se Michal. Narodil se 10.7.2020 v porodnici Kovozoo po náročném porodu trvajícím 228 hodin. Je vyroben ze železného odpadu z kovovýroby a z různého druhu nářadí (nůžky, klíče, kleště aj.). Zuby například vykoval ze starých šroubů Vojta Sousedík, umělecký kovář. Ostny, které zdobí hřbet krokodýla až po ocas, jsou vyrobeny z žabek z žacího stroje. Ty dodal František Černý z Kunovic, restaurátor zemědělské techniky, který zapůjčil velkou část své sbírky do Muzea zemědělství v Kovozoo. Zvíře váží 620 kilogramů, měří 6,1 metru. Patří mezi největší zvířata v expozici.