Žáci 9. ročníku ze Základní školy Sira Nicholase Wintona z Kunžaku se zapojili do projektu Krokus, který realizuje irská organizace Holocaust Education Trust Ireland (HETI) ve spolupráci s oddělením pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze.

Tento projekt běží již několik let na školách nejen v Irsku, ale po celém světě, a každoročně se do něj zapojují další a další školy. Letos v přírodní učebně vysadili žluté krokusy také žáci školy v Kunžaku. Holocaust Education Trust Ireland školám poskytl cibulky žlutých krokusů, které účastníci projektu na podzim zasadili jako připomínku jednoho a půl milionu židovských dětí a tisíců dalších dětí, jenž zemřely během šoa.

Žlutá barva připomíná žlutou Davidovu hvězdu, jíž byli Židé nuceni během nacistické vlády nosit. V ideálních podmínkách cibulky krokusů vykvetou na konci ledna nebo na začátku února, tedy kolem Mezinárodního dne památky obětí holocaustu 27. ledna. V Kunžaku trvala zima dlouho, tak krokusy vykvetly až teď, v dubnu, ale shodou okolností na závěr projektu o holocaustu, který realizovali v 9. ročníku. A v den, kdy se v polské Osvětimi konal třicátý Pochod živých, který odkazuje na pochody vězňů z koncentračních táborů.