Jak potvrdila třeboňská mykoložka Libuše Kotilová, zdá se, že se všichni milovníci hub mohou chystat do lesa. „Byla jsem se podívat na hranici Vysočiny mezi Jindřichovým Hradcem a Pelhřimovem a opravdu začínají růst,“ uvedla.

Na Jindřichohradecku začínají růst houby.V lese se nyní dají najít hlavně lišky, masáky, začínají holubinky a brzy budou i hřibovité houby. „V lese je hodně přibližně centimetrových hřibů. Když jsou příznivé podmínky, mohou houby během dne narůst ale i o několik centimetrů,“ upozornila mykoložka a dodala, že v místech, kde rostou borovice, se již mohou objevit i syrovinky.

Zároveň ale v těchto dnech začínají růst i jedovaté houby, které si lidé mohou splést s těmi jedlými. Jde například o muchomůrku zelenou, kterou si neznalí houbaři často pletou s žampionem nebo i některými druhy nazelenalých holubinek. Další záludnou houbou je podle Libuše Kotilové i muchomůrka tygrovaná, kterou lidé mohou zaměnit za muchomůrkou růžovkou neboli masák. Návštěvníci lesů by si tak raději domů neměli odnášet v košících to, co stoprocentně neznají.

Houby nyní mohou lidé najít nejen na hrázích rybníků, ale i v lesích ve vyšších polohách. Laické pořekadlo o tom, že když se páří z lesů, porostou houby, podle Libuše Kotilové docela platí. „Je to známka toho, že když prší, země je v tu chvíli teplejší než vzduch a půda se zapaří, což je pro nastartování růstu hub dobře,“ vysvětlila.