„Ohnisko nákazy je v Hrdlořezích. Přišlo se na to tak, že dva občané, kteří našli padlého zajíce, se domnívali, že byl sražený autem. Dostali pak velké horečky a následoval týden v nemocnici,“ uvedl předseda Mysliveckého sdružení Suchdol nad Lužnicí Jan Paďourek.
Nákaza se totiž šíří už jen dotykem nebo vdechnutím kontaminovaného prachu, který může vniknout i do očí.

„Vyhlásili jsme ohnisko nákazy v katastrálním území Hrdlořezy ze dne 3. března, zajíc byl odeslán do Státního veterinárního ústavu v Praze, kde byla prokázaná jako původce tularémie bakterie Francisella tularensis. Proto jsme vyhlásili ohnisko i ochranné pásmo v okolí do pěti kilometrů, a to v katastrálním území Dvory nad Lužnicí, kde se tularémie objevila naposledy před několika lety, a Suchdol nad Lužnicí,“ upřesnil ředitel Krajské veterinární správy František Kouba. V ochranném pásmu jsou podle jeho slov myslivecká sdružení Suchdol nad Lužnicí a Dvory nad Lužnicí, jejichž členové budou společně s veterinární správou situaci sledovat, a to podle nové metodiky tři měsíce. V uvedené lokalitě mají myslivci dokonce výjimečné povolení na střílení nemocných zajíců.

„Jedná se o nebezpečné onemocnění, které je přenosné pouze ze zvířete na člověka. Přenašečem může být ale i parazit, jako třeba klíště. Uvedená bakterie se přenáší u hlodavců, zajíců, ondater, myší a podobně. Lidé mohou nemocná zvířata rozeznat tak, že ztrácejí svou plachost,“ doplnil František Kouba. Dodal, že by se v každém případě měli lidé vyvarovat kontaktu s takovým zvířetem, ať malátným nebo uhynulým, a jeho nález ohlásit mysliveckému sdružení nebo obecnímu či městskému úřadu.