Rozbité skleníky nebo pomačkané střechy aut po sobě zanechala smršť, která se nad Strakonickem a Píseckem prohnala po 16. hodině. Kroupy byly nejčastěji o velikosti golfových míčků, někdo je přirovnával i k holubím vejcím nebo tenisákům. Výjimečně dosahovaly velikosti až deseti centimetrů.

Bouřky doprovázené krupobitím bičovaly například okolí Protivína, kroupy ničily majetek i v Albrechticích u Drahonic nebo samotných Drahonicích. Obří kroupy fotili lidé i ve Všeteči na Českobudějovicku.

Kroupy padaly také na Jindřichohradecku. Podívejte se:

Fotogalerie: Páteční kroupy na Jindřichohradecku

Bouřka spojená s přívalovým deštěm mezi Člunkem a Kunějovem na Jindřichohradecku:

Následky bouřky 21. června v Člunku směrem na Kunějov. | Video: Radek Janda

close Všeteč na Českobudějovicku. info Zdroj: Fr. Faktor, Lovci bouřek zoom_in Všeteč na Českobudějovicku. I přes řádění živlů hasiči na Strakonicku a Písecku nezaznamenali podle jejich jihočeské mluvčí Venduly Matějů do 17. hodiny ani jeden výjezd v souvislosti s bouřkou.

Až čtyřcentimetrové kroupy zasypaly v pátek odpoledne i Smrkovice na Písecku. Místní Jana Voráčková popsala, že vše začalo deštěm, který po chvíli ustal. "Pak najednou začaly padat takhle obrovské kroupy. Naštěstí ne moc hustě, takže na autě škody nejsou," ulevilo se jí.

21. června krátce před 18. hodinou v Jindřichově Hradci Zbuzanech začaly padat kroupy. | Video: Deník/Lenka Novotná

Také meteorologové potvrdili, že část Jihočeského kraje zasáhly extrémně veliké kroupy. Renata Uhlíková z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu z některých zdrojů zaznamenala, že jejich velikost výjimečně dosahovala až k deseti centimetrům. „Bouřky nejvíce zasáhly Strakonicko a Písecko, nyní se pohybují východním až severovýchodním směrem,“ řekla po 17. hodině Renata Uhlíková a doplnila, že bouřky budou pravděpodobně řádit ještě na Jindřichohradecku, kde budou spojené i s většími nárazy větru.

Jak řádilo počasí u vás? Pošlete nám fotky mailem jana.vandlickova@denik.cz.

Na Jindřichohradecko pak bouřky skutečně dorazily. Hasiči na jihu Čech od 17.30 hodin již podle mluvčí Venduly Matějů vyjížděli k odstraňování šesti spadlých stromů právě na Jindřichohradecku (Mníšek, Děbolín, Příbraz, Rodvínov, Lodhéřov, Číměř). Čistili svod v domě v Táboře a ve dvou případech čerpali vodu, a to z laguny na parkovišti ve Veselí nad Lužnicí a  ve sklepech v Albrechticích nad Vltavou. U Číměře na Jindřichohradecku byla neprůjezdná silnice, na kterou padl strom.

Druhá vlna špatného počasí zasáhne kraj hlavně ve druhé polovině noci na sobotu. „Tuto vlnu už by neměly provázet silné bouřky, ale pršet bude vydatně,“ upozornila meteoroložka Renata Uhlíková.